Hamsiköy Sütlacı Tarifi
Ana Sayfa »Yemek Tarifleri » Tatlılar » Hamsiköy Sütlacı Tarifi

Hamsiköy Sütlacı Tarifi

   

Hamsiköy Sütlacı Tarifi

TATLI TARİFLERİ... Bugün hangi yemeği yapsam yada bugün hangi yemeği pişirsem (hangi tatlı'yı yapsam) diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Farklı tatlılar mı denemek istiyorsunuz? Kolay bulunan malzemelerle ve kısa sürede hazırlayabileceğiniz resimli pratik tatlı tariflerli ile yaratıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Sütlü ve şerbetli tatlılar, çikolatalı ve meyveli tatlı tarifleri bu sayfada.


MALZEMELER:

Sütlaç için:

•1 litre süt
• 1 çay bardağı pirinç

Zerde için:
• 1 çay bardağı pirinç
• 3/4 su bardağı şeker (3′e bölünecek)
• 3 bardak su
 

HAZIRLANIŞI:
Kaynayan süte yıkanmış pirinçleri ekleyin. Kısık ateşte ara sıra karıştırılarak yaklaşık bir saat pişirin. Koyulaşan pirinç iyice açıhnca ateşten alın. Sütlacı, kâseleri yanm dolduracak şekilde paylaştırıp, soğumaya bırakın. Zerdenin hazırlanışı: Kaynayan suya şekerin üçte biri ve iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Kısık ateşte ara sıra karış­tırarak 20 dakika kadar pişirin. Pirinçler biraz açılınca şe­kerin diğer üçte birini ekleyin. Pişirmeye pirinçler iyice açı­lıp yumuşayınca kadar devam edin. Kalan şekeri de ekle­yin. Zerde koyu bir kıvama erişince, önceden hazırlanıp so­ğuttuğunuz sütlaçların üzerine ekleyin.
 

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki; "Yemeğin bereketi, hem yemekten önce, hem de yemekten sonra el ve ağzı yıkamaktadır"

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna