Arı sokarsa ne yapmalıyız?
Ana Sayfa »Sağlık » Arı sokarsa ne yapmalıyız?

Arı sokarsa ne yapmalıyız?

   

Arı sokarsa ne yapmalıyız?

Arı sokması durumunda nasıl hareket etmeliyiz? Çok sayıda arı sokarsa ne yapmamız gerekir? Arı sokması durumunda ilk yardım nasıl Yapılmalı? Arı sokması durumunda Yapılacak Önlemler? Arı sokması Belirtileri Nelerdir? Arı sokması hakkında bilgi...

 

Arı sokmasında tehlike arı zehrinden doğmaktadır. Arının iğnesinde dolu olan zehrinin içinde formik asitten başka, insanın kanındaki alyuvarları çözen kan zehirleri bulunur. Bu bakımdan tek arı değil de birçok arı tarafından saldırıya uğramak ciddi tehlike taşıyabilir. Bal arılarına oranla eşek arılarının sokması daha tehlikelidir.

Arının soktuğu yer kızarır, şişer ve ağrımaya başlar. Tek arı sokarsa pek tehlike yoktur, iğneyi çıkarmak yeterlidir; bir süre sonra ağrısı da geçer. İğnenin deri içinde ezilip kırılmamasına özen gösterilmelidir. Arının iğnesini çıkartırken ezerseniz içindeki zehir daha çok yayılır.

Çok sayıda arının saldırısında fazla hareket etmek, arıları daha da azdırır. Bu nedenle fazla hareket etmeden, kendinizi bir suyun içine yada bir duşun altına atmaya bakın veya tepenizden aşağıya bir kova su dökün. Çünkü, arıları kaçıran tek şey sudur. Arı sokmasına sabun, eşek arısı sokmasına sirke iyi gelir.

Çok sayıda arı saldırına uğrayanlar mutlaka bir sağlık merkezine giderek, arı zehrinin etkilerini giderici iğne yaptırmalıdırlar. Arıların soktuğu yere soğuk su, hatta buz uygulanmalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna