24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?
Ana Sayfa »Sağlık » 24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

   

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 saat boyunca idrarınızı nasıl toplarsınız? Doktorun 24 saatlik idrar talebini yerine getirmenin yolları? 24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?


İdrar KabıDoktorunuz, idrarda belli maddelerin oranı ölçülen bir idrar tahlili istemiştir. Bu araştırma için 24 saat boyunca idrarı tek bir şişeye toplamanız gereklidir. Bu durum idrar toplamadan 24 saat önce ve toplama sırasında fazla çay ve kahve içmeyeceksiniz anlamına gelir.

ŞİŞE(LER)
Size, içinde muhafaza maddesi bulunan bir veya birden fazla toplama şişesi verilir. Bu da şişede yazılıdır. Bu nedenle şişeleri duralamayın fakat içindeki sıvı veya katı madde içinde kalsın. Ancak temkinli olun ve yakıcı etkisine sahip olmasından dolayı bu muhafaza maddesiyle olan her temastan kaçınınız. Beklenmedik olarak cildinize gelirse, bol suyla bunu durulayabilirsiniz.

TOPLANMASI
İdrarı çok titiz bir şekilde toplamanız gerekir, çünkü ancak o şekilde araştırmanın titiz bir sonucu alırsınız.
Şu şekilde işlem yapınız:

• Sabah kalktığınızda normal olarak tuvalette idrar kesenizin tamamen boş oluncaya kadar su dökeceksiniz.
• O andan itibaren 24 saat boyunca, yani akşam ve gece dahil tüm idrarınızı özel toplama şişesine biriktirirsiniz. Bu toplama şişesi laboratuar tarafından eve götürmek üzere size verilmiştir.
• Ertesi sabah kalktıktan sonra bir daha idrar kesenizin tamamen boş oluncaya kadar su dökeceksiniz. Ancak bu idrarı da toplama şişesine koyacaksınız. Bazen – doktorun talimatıyla – birkaç gün boyunca idrar biriktirmeniz gerekir. Bu durumda 24 saatlik idrar toplamakla devam edebilirsiniz (Yani, tuvalete idrar dökmeyiniz!).
Bu idrarı ise bir sonraki biriktirme şişesine saklamanız gerekir. Çünkü her şişe sadece 24 saatlik idrar miktarı için amaçlanmıştır.
24 saat boyunca 3 litreden fazla idrar yaptığınızı biliyorsanız bunu laboratuara bildiriniz. O zaman size eve götürmek üzere fazladan şişe verirler. Biriktirme şişeleri evde en iyisi serin bir yerde muhafaza edersiniz (4-8°C).

TESLİM
Bitiminde soyadınızı, doğum tarihinizi, ayrıca toplama gününün tarihini de etikete yazarsınız. Akabinde idrarı aynı günde ve tercihen sabahleyin laboratuara teslim edeceksiniz. Başvuru formunu da beraberinizde götürmeyi unutmayınız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna