Diş Fırçalama Teknikleri ve Nasıl Fırçalanır
Ana Sayfa »Sağlık » Diş Fırçalama Teknikleri ve Nasıl Fırçalanır

Diş Fırçalama Teknikleri ve Nasıl Fırçalanır

   

Diş Fırçalama Teknikleri ve Nasıl Fırçalanır

Dişler nasıl fırçalanmalıdır? Diş fırçalama teknikleri Nelerdir? diş fırçası seçimi ile ilgili bilgiler? Diş bakımı ne şekilde yapılmalıdır?


Ömrümüz boyunca kaliteli bir yaşam sürebilmek için dişlerimize çok iyi bakmak zorundayız. Bu sebeple düzenli ve doğru bir biçimde dişlerimizi fırçalamalıyız. Öncelikle doğru diş fırçası seçmeliyiz. Diş bakımı için en uygun diş fırçası orta sertlikte ve naylondan üretilmiş olmalıdır. Ayrıca ağız içerisinde kolay hareket edebilecek bir dizayna da sahip olması şarttır. Dişlerin görünmyen yzü olan arka dişler ve dişlerin arka kısımlarına kolay ulaşım olması için diş fırçasının kafası da çok büyük olmamalıdır.

Dişler günde en az iki kere belirli bir periyotta fırçalanmalıdır. Dİş macunlarının hemen hemen hepsi işe yaramaktadır. Uygun fiyatlı ve tanınan bir markaya ait diş macunu seçimi yeterli olacaktır. Diş parlatma tozlarından diş hekiminiz tavsiye etmediği müddetçe kullanılmamalıdır. Diş parlatma tzlarının diş sağlığına aşırı kullanımda zarar verdiği bilinmektedir.
Diş fırçalamalarında ki temel hareketleri her seferinde aslında aynıdır. Diş fırçamız diş etlerimizin başladığı noktaya hafif eğimli olarak yerleştirilir ve bu pozisyon korunarak minik dairesel hareketler yardımı ile dişler fırçalanır.
Diş fırçamız diş etlerine yaklaşık 45 derecelik bir eğimle tutulduktan sonra ağız boşluğuna doğru dış yüzeylerden başlamak kaidesi ile daireler çizerek yumuşak bir şekilde ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

Dişlerin arka kısımlarında benzer bi biçimde diş etlerinden ağız boşluğuna doğru bir süpürge misali aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.

Ağzımızda köşelerde kalan çiğneme bölümleri (en fazla çürükler genelde bu bölgelerde gerçekleşir) düz bir şekilde ileri geri hareket ettirmek sureti ile gerçekleştirilir.

Diş fırçalama süresi en fazla 3 dakika olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca hiç bir sağlıklı diş etinde (kurallara uygun fırçaladığınız takdirde) kesinlikle kanama olmaz. Kanama diş eti hastalıklarının habercisidir ve mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Diş fırçaları kesinlikle ama kesinlikle kişiye özeldir. Bir diş fırçası ile birden fazla kişi diş fırçalayamaz. Bir diş fırçası en fazla 6 ay kullanılmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanımı da tavsiye edilmektedir.

Ayrıca mümkünse diş fırçalamadığınız esnalarda fırçanın olduğu bölümleri açıkta tutmamakta fayda bulunmaktadır. Banyoda ortaya çıkacak bakteri ve ya zararlı partiküllerin fırçamıza gelmesi önlenmelidir. Çoğu diş fırçası kapağı ile birlikte satılmaktadır. Bu kapağı kullanım dönemi boyunca muhafaza etmelisiniz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna