Denizanası Çarpması Tedavisi
Ana Sayfa »Sağlık » Denizanası Çarpması Tedavisi

Denizanası Çarpması Tedavisi

   

Denizanası Çarpması Tedavisi

Deniz anası ve deniz hayvanlarının çarpması durumunda yapılacak ilk yardım, yapılacak tedavi nasıl olmalıdır?Deniz hayvanlarının çarpması:
Denizlerde yaşayan çeşitli zehirli balıkların, deniz kestanelerinin ve denizanalarının vücuda çarpması acı verir ve bunların bazıları önlem alınmazsa tehlikeli olabilir.

• Denizanaları: Genelikle fırtınalardan sonra kumsallarda, sular arasında görülen bu hayvanlar, üzerlerine dokunulduğu zaman ürtikere, deri kabarmalarına, yanmalara sebep olurlar. Fakat bunlar uzun sürmez, kendiliğinden geçer.

• Denizkestaneleri: Bu yaratığın yarattığı sorun da, dikenlerinin teker teker çıkartılması zorluğudur. Bu ancak bir cımbızla yapılabilir. Bu işlemi yapmadan önce zeytinyağı ile derinin yumuşatılmasında fayda vardır.

• Kuyruklu vatozlar: Yarı yarıya kuma gömülü yaşadıkları için, görülmeden üzerine basıldığında kendilerini savunmak için sokabilirler, ancak bu ender rastlanan bir kazadır. İğneli kuyruğuyla çarpar ve yaralar. Açtığı yara, olaydan iki saat sonra doruğuna varan şiddetli bir ağrıya neden olur.

·İskorpitler: Özellikle balıkçıların ağları boşaltmaları sırasında kazalar meydana gelebilir. Zehiri acıya, şişmelere ve kusmaya yolaçar.

• Trakunyalar: Trakunya çok saldırgan, küçük bir balıktır. İnsana dahi saldırdığı görülmüştür. Sırt yüzgeçlerinde bulunan dikenleri keskin ve katıdır. Kazalar, genellikle ağları çekerken veya ıslak kumsal üzerinde yürürken başa gelebilir. Balığın çarpmasından sonra, şiddetli bir ağrı olur ve şişme görülür.

Deniz hayvanlarının çarpmasında ya da sokmasında acıyı hafifletmek için yara emilip, zehir tükürülebilir. Daha sonra antiseptik bir solüsyonla, yara dezenfekte edilmelidir. Bazen sıcak su kompresi yapılarak da ağrı geçirilebilir. Genelde duyulan acının çabuk geçmesi gerekir.

Bazı çok duyarlı kişiler (örneğin, küçük çocuklar), alerjik bünyeleri yüzünden birçok yerlerinden sokuldukları takdirde, şok durumuna girebilirler. Yüzleri sararır, bayılıp titremeye başlar, parmak uçları soğur ve terlerler.

Böyle bir durumda yaralıyı hemen yere yatırmak, sonra da mümkün olduğu kadar çabuk bir hastaneye kaldırmak gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna