Akrep ve Yılan Sokmalarında İlk Yardım
Ana Sayfa »Sağlık » Akrep ve Yılan Sokmalarında İlk Yardım

Akrep ve Yılan Sokmalarında İlk Yardım

   

Akrep ve Yılan Sokmalarında İlk Yardım

Akrep Sokması durumunda yapılması gereken ilk yardım nedir? yılan Sokmasıdurumunda yapılması gereken ilk yardım nedir? örümcek Sokması durumunda yapılması gereken ilk yardım nedir? ve hakkında bilgi..

 


Akrep Isırması:
Akrebin zehiri kuyruğunun ucundadır. Daha çok rutubetli yerlerde taşların altında bulunan akrep kuyruğunun uzantısı olan iğneyle sokar ve zehirini derinin altına akıtır. Ağrısı şiddetli olur ve bazen ürperme, ateş yükselmesi, kas kasılması gibi belirtiler de görülebilir. Önce acısını geçirmek için sokulan yeri emerek tükürmeli ve soğuk uygulamalı, alkolle dezenfekte etmelidir. Bayılma olursa doktora haber verilmeli ve tehlikeli durumda akrep serumu gecikmeden yapılmalıdır.

Yılan sokması:
Ülkemizde zehirli yılanlar, engereklerdir. Renkleri, yaşadıkları doğal çevreye göre çok değişiktir. Fakat boyları ender olarak 75 cm. ile 1 m."yi geçer. Kafaları düz ve üçgendir. Gözbebekleri ise dikeydir. İnsana ancak anide rahatsız edilirse ve ürkerse saldırır. Biri yaklaştığı zaman, ıslığa benzer bir ses çıkartır. Isırması, aslında sokmaya benzer, birbirinden birkaç milimetre uzakta iki küçük yara açar. Zehiri ağzında bulunan bir kanca dilden akıtır.

Engerek bulunan yerlerde çizmeyle dolaşmak ve çıplak elle taş kaldırmamak gerekir. Bu arada kamp yapanlar da çevrede yılan olup olmadığını soruşturmalı, ondan sonra yerleşmeli ve yılan varsa, gürültü yapılarak kaçırılması sağlanmalıdır.

Yılan sokmasından sonra en büyük tehlike, bir şok halinin meydana gelmesidir. Isırılan kişi, özellikle çocuksa veya yaşlı biriyse, derhal yatırılmalı, gerekirse yere uzatılmalıdır. Doktor yetişene kadar, hasta kımıldatılmamalı, böylece zehirin çabuk yayılması önlenmelidir. Kesinlikle alkol verilmemelidir. Bir solunum güçlüğü başlarsa, hastayı iyileştirme durumunda yatırın ve gerekirse yapay (suni) solunum uygulayın.

Deri altına bir yılan zehiri serumu yapılıp yapılmamasına, ancak doktor karar verecektir. Eğer tehlike hızlı büyümüyorsa serum yapılmakta acele edilmemelidir.

Yılan sokmasından sonra bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Örümcek ısırması :
Ülkemizde zehirli örümcek türleri pek az olduğundan örümcek ısırmasında pek tehlike yoktur ama yine de bünyeye göre bazı rahatsızlıklar verir.

Örümceğin ısırdığı yerde kaşınmadan biraz kuvvetli bir sızı hissedilir. Burayı alkolle dezenfekte edip ovuşturmak yeterli bir önlemdir. Buna karşın, birtakım rahatsızlık belirtileri çıkarsa doktora başvurulmalıdır

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna