Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım
Ana Sayfa »Sağlık » Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım

Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım

   

Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım

Göze yabancı cisim kaçarsa nasıl müdahale ne yapmalıdır? Göze kaçan yabancı cisimde ilk yardım? Göze yabancı cisim kaçarsa nasıl tedavi yapılır? Göze yabancı cisim kaçarsa neler Yapılmalı? Göze yabancı cisim kaçarsa Nelere Dikkat Edinmeli?


Göze yabancı bir cisim kaçtığında önce şuna dikkat ediniz: Cisim gözün renkli bölümü üzerinde ise, göz küresine gömülmüşse, metal bir parça ise kesinlikle kendiniz çıkarmaya kalkışmayın, iki gözünüzü birden temiz bir bezle kapatarak hemen doktora götürülmenizi sağlayın. Sağlam göz açık olursa hareket edecek ve buna bağlı olarak hasta göz de hareket edecek ve bu hareket sonucunda cisim gözü daha da zedeleyecektir.

Eğer yabancı cismi göz akının üzerinde ya da alt göz kapağının içinde görebiliyorsanız, temiz bir mendilin ıslatılmış kenarıyla cismi çıkarın. Pamuk kullanmak tehlikelidir, çünkü pamuk zerrecikleri rahatsızlık verebilir.

Yabancı cismi göremiyorsanız, üst göz kapağını alttakinin üzerine çekin ve kısa bir süre öylece tutun. Bu hareket yabancı cismi yerinden oynatabilir. Yine görünmüyorsa, yabancı cismin üst göz kapağının altına kaçması olasıdır. Bu durumda. başka bir kişinin yardımı gerekir. Hasta aşağı doğru bakarken, yardımcı kişi üst göz kapağını kirpiklerinden tutup aşağı doğru çeker. Göz kapağının üzerine bir kibrit çöpü koyarak, kapağı geriye doğru bunun üzerinde kıvırır. Böylece göz kapağının altındaki cisim ortaya çıkınca ıslak ve temiz mendilin ucuyla yavaşça çekilip alınır.

Yabancı cismi çıkarmakta güçlük çekiyorsanız, gözü zedelemeden bir doktora başvurmak en iyisidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna