Kabızlık Neden Olur? Kabızlıktan Korunma
Ana Sayfa »Sağlık » Kabızlık Neden Olur? Kabızlıktan Korunma

Kabızlık Neden Olur? Kabızlıktan Korunma

   

Kabızlık Neden Olur? Kabızlıktan Korunma

Kabızlık nedir? Kabızlığın sebepleri nelerdir? Kabızlıktan korunmak için alınacak önlemler nelerdir? Kabızlık Belirtileri? Kabızlık Neden Olur? Kabızlıktan Korunma? Kabızlık hakkında bilgi...


Kabızlık durumu kişiden kişiye değişir. Çoğunlukla normal bünyeler günde bir kez düzenli biçimde tuvalete çıkarlar. Bununla birlikte bazı bünyelerin de 2, hatta 3 günde bir tuvalete çıktığı görülür. Kabızlığın asıl belirtisi, dışkının çok katı oluşu, dışarıya çıkmanın güçlükle gerçekleştirilmesi ve acı vermesidir.

Kabızlığı önlemenin bir yolu düzenli tuvalete gitme alışkanlığı ise, öteki de bağırsakların çalışmasını sağlayacak biçimde dengeli beslenmedir. Belli zamanda tuvalete gitmekten vazgeçmek, normal bağırsak reflekslerinin yitirilmesine ve bu nedenle de kabızlığa yol açar. Bu bakımdan günün belli saatinde, örneğin sabahları tuvalete çıkmakta yarar vardır. Tuvalete çıkmak için bir süre aynı saatlerde ısrarla direnirseniz, bir zaman sonra bağırsaklarınızın disipline olacağını ve normal tuvalete çıkmaya başlayacağınızı göreceksiniz.

Normal tuvalete çıkmanın ikinci önemli yolu ise dengeli beslenme, bağırsakları çalıştıracak lifli yiyecekleri bol bol yemektir. Yalnızca belli katı yiyecekleri, bu arada örneğin, öteki yiyecekleri ihmal ederek çok miktarda tatlı ve çikolata yiyenlerde kabızlık daha fazla olur. Bitkilerin çoğu, sindirilebilen bir madde olan selülozlu besin maddesi içerir. Beslenmede çok önem taşıyan bu maddeler, kalın bağırsağın atık kütlesini çıkarmasına yardım edecek hacmi oluşturur ve dışkının yumuşak olmasını sağlar.

Beslenmelerinde lifli yiyeceklere önem verenlerin kalın bağırsaklarda kanser oluşması ve öteki karın sorunları çekmeleri olasılığı çok azdır. Bu tür yiyecekler fazla kalori vermediği halde tok kalmamızı sağladığı için şişmanlık da yapmaz. Bol lif içeren yiyecekler arasında rafine edilmemiş tahıllar ve tahıl ürünleri, meyve ve sebzeler, fasulye ve diğer baklagiller başta gelir.

Kabızlıktan korunmak için bol su içmek de yararlıdır. Günde en az iki litre su içmek zaten sağlıklı yaşamın gereğidir. Kabızlığı önleyen ilaçları, doktor kararı olmadan almak doğru değildir. Bu ilaçlar çoğu kez bağırsaklar için tehlikeli olur ve kabızlığın yinelenmesine yol açar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna