Kol Ağrısının Sebepleri
Ana Sayfa »Sağlık » Kol Ağrısının Sebepleri

Kol Ağrısının Sebepleri

   

Kol Ağrısının Sebepleri

Kol ağrısına ne sebep olabilir? Kol ağrısı durumunda ilk yardım, Kol ağrısı durumunda yapılması gerekenler? Kol ağrısı hakkında bilgi.

 

Kol ağrıları çoğunlukla bir zedelenme ya da kas ve eklemlerin zorlanması sonucu görülür. Bu tür ağrılar vücudun alışık olmadığı yorucu ve sert hareketlerden, örneğin ham bir vücutla spor yapılmasından sonra ortaya çıkar. Bu tür ağrılar dinlenme sonucunda geçer.

Kol ağrılarının daha başka ve önemli nedenleri de bulunabilir. Bir kalp rahatsızlığından ileri geleceği gibi, romatizma kaynaklı yada iltihaplı bir hastalık belirtisi de olabilir. Bu kuşkuyu veren durumlarda zaman geçirmeden doktora gitmelidir.

Kolunuz boyunca bir ağrı hissediyorsanız, omur disklerinden birinin kayması sonucu sinire baskı olması söz konusudur. Elinizde bir uyuşma duyuyorsanız bu olasılık daha güçlüdür. Ağrılar sürekli hareket sonucu görülüp dinlenince yok oluyorsa, bir kalp rahatsızlığı da düşünülmelidir. Hemen doktora başvurun.

Özellikle geceleri elinize iğneler batıyormuş gibi sızlamalar hissediyorsanız, bilek dokularının şişmesi sonucu sinirsel bir rahatsızlık söz konusudur. Koldaki ağrıyla birlikte eldeki uyuşma ve karıncalanma sürüyorsa bu olasılık daha da artar. Çoğunlukla kendi kendine geçer ama, doktoru ihmal etmemelidir. Doktorun kesin teşhis için birtakım testler yapması, bilekten steroit iğnesi uygulaması ve sonuç alınamazsa ameliyat gerekebilir.

Ağrı kolunuzu kıpırdatmayacak kadar Şiddetliyse ve kıpırdatmadığınız anda da ağrıyorsa, omuz ekleminin iltihaplanması ya da romatizmadan kuşkulanılır. Suda eritilmiş aspirin ve antienflamatuar ilaçlar ağrıyı dindirebilir ama, doktora görünmekte yarar vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna