Salmonella Nedir?
Ana Sayfa »Sağlık » Salmonella Nedir?

Salmonella Nedir?

   

Salmonella Nedir?

Salmonella nedir? Salmonella bakterisi hangi hastalıklara sebep olur, Salmonella özellikleri, Salmonella bakterinin bulucusu, Salmonella sebep olduğu rahatsızlıklar nelerdir?

 

Salmonella; tifo, mide-bağırsak hastalıklarına yol açan bir tür bakteridir. Bulucusu olan ABD"li hekim Daniel Emer Salmon"un adıyla anılır. Basil olarak adlandırılan ince uzun bakterilerdendir. Çeperlerinde bulunan ince uzun tüyler yardımıyla hareket ederler. Bağırsaklarda çoğalarak dışkılama sonucu vücuttan atılırlar ve kirli yiyecek ve içecekler aracılığıyla da öteki insanlara bulaşırlar.

Bu bakteriler sıcağa karşı dayanıksız olmakla birlikte, bozulmuş yiyeceklerde, içme ve deniz suyunda uzun ömürlüdür. Hastalık yapma gücü, özellikle bağırsaklardaki lenf sistemiyle, yaşamsal sinir sistemi üzerine etki eden bir toksinden ileri gelir. Yol açtıkları en önemli hastalık tifodur. Bazı salmonella türleriyle vücuda girdiklerinde mide-bağırsak iltihabı yaparlar. Bu bakterilerin vücuda girmesinde 6-48 saat sonra görünen belirtiler, bulantı, kusma, aralıklı olarak da ishal ve karın ağrısıdır. Ateş yükselir ve üşüme görülür. Normal olarak beş gün içinde kendiliğinden iyileşme görülmekle birlikte zayıf bünyelerde bakteriler kolayca kana geçerek vücudunun çeşitli organlarına yayılır. Mide-bağırsak iltihabında antibiyotik ve antidiareik (ishal durdurucu) kullanımı bu bakterilerin vücuttan atılmasını geciktirirken, direnç kazanmalarına da yol açar. Böylece hastalığın süresi uzarken, bakterilerin kana karışması da kolaylaşır. Bu tür durumlarda bol miktarda sıvı içerek, vücudun su kaybını dengelemek, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanmak yerinde olur. Salmonellaların kana karıştığı ve vücuda yayıldığı durumlardaysa uygun antibiyotiklerle yapılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna