Şeker Düşmesi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler
Ana Sayfa »Sağlık » Şeker Düşmesi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Şeker Düşmesi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

   

Şeker Düşmesi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Şeker Hastalığı nedir? Şeker Hastalığının Belirtileri? Şeker düşmesi neden meydana gelir? Ani şeker düşmesi durumunda neler olur, Şeker düşmesi belirtileri nelerdi, Şeker düşmesi yapılması gereken ilk yardım.

 


Vücudun kandaki şeker oranını ayarlayışında bir aksaklık olduğu zaman ortaya çıkan rahatsızlığa şeker hastalığı denilir. İki türü vardır: Yüksek şeker ve ani şeker düşmesi..

Yüksek şeker yavaş yavaş oluştuğundan hastaya ani bir ilk yardımı gerektirecek bir durum pek olmaz. Şeker hastası zaten doktor denetiminde bulunduğundan şeker yükselmesine karşı doktor gerekli önlemleri alacaktır.

Ani şeker düşmesi ise, birdenbire oluştuğu için, hastanın bayılmasına ve hatta önlem alınmazsa ölümüne yol açabilir. Bir şeker hastası yanlışlıkla fazla insülin alırsa, çok az yiyecek yerse ya da hareketleriyle çok şeker yakarsa, kandaki şeker yoğunluğu düşer. Düşük kan şekeri hemen beyni etkiler. Bu durum uzarsa hastada baygınlık yapar, hatta olası bir ölüme bile sürükleyebilir. Bir şeker hastası ne kadar uzun süre insülin almışsa, ilk uyarı belirtileri o kadar az belirgin olur. Ani şeker düşmesinin belirtileri şunlardır:

- Şeker hastası baygınlık, baş dönmesi ve baş hafifliği hissedebilir, şeker düzeyinin düştüğünü anlayabilir.
- Hasta şaşkın, uyumsuz olabilir, sarhoş ve saldırgan görünüm verebilir.
- Çok terleme sonucu deri solgunlaşır.
- Nabız hızlanır.
- Solunum hafifler ve soluğu kokusuzlaşır.
- Kollar ve bacaklar titremeye başlar.
- Hastanın uyarıya yanıt verme yeteneği hızla düşer.

Hastanın olabildiğince kısa zamanda şeker/insülin dengesinin kurulması sağlanmalıdır. Hasta kendindeyse hemen kesme şeker, şekerli içecekler, çikolata verilmelidir. .

Hasta baygınsa hemen iyileştirme durumunda, yarı yan, bir ayağı ve kolu kıvrık yatırın. Hasta kısa zamanda hastaneye kaldırılmalıdır.

Şeker hastalarının yiyeceklerden aldıkları şekeri insülin iğneleri ya da haplarıyla dengeleyerek, kan şekeri seviyelerini dikkatle kontrol altında tutmaları gerekir. Çocuklar da dahil, çoğu şeker hastası günde iki-üç kez kendi tedavilerini kendileri yapar ve uygun tip yiyecekleri uygun miktarlarda yerler. Sonuç olarak birçoğu sürekli olarak deri altı iğnelerini, insülin ampullerini ya da diğer ilaçlarını yanlarında taşırlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna