Nabız Bozuklukları Nelerdir?
Ana Sayfa »Sağlık » Nabız Bozuklukları Nelerdir?

Nabız Bozuklukları Nelerdir?

   

Nabız Bozuklukları Nelerdir?

Nabızda ritim bozuklukları neden olur? Nabız bozuklukları Nelerdir? Nabız bozuklukları durumunda ilk yardım önlemleri? Nabız Nedir? Nabızda hakkında bilgi..


Kanın damarlarda dolaşımı, kalp kasının sağladığı kasılmalarla sağlanır. Olağanı dakikada 80 kezdir. Bileğinizdeki nabzınızı ölçerek, bu basıncı hissedebilirsiniz. Basınç düşerse, nabız atışları güç işitilir. Damarlardaki kan basıncı ya da kısa deyimiyle tansiyon, ancak doktor tarafından ölçülür ve yalnız o rakamları değerlendirebilir. Kalbin doğru atıp atmadığını hissetmek ve atışlarını ölçebilmek için kişinin nabzını yakalamak ve saniyeleri gösteren bir saate bakmak yeterlidir. Nabız, doktor için önemli bir göstergedir.

Nabız çoğunlukla bilekten, ender olarak da boyundan ölçülür, Boyundan nabzı ölçmek için elin ortadaki üç büyük parmağını yatay olarak boyun kenarına, boyun damarını ezmeden bastırın. Atışları duyumsayarak dakikadaki atışı sayabilirsiniz. Bilekten nabzı ölçmek için ise, elinizin ortadaki üç parmağını, nabzını ölçeceğiniz kişinin başparmağı hizasındaki oluğa bastırın. Kolaylıkla duyabileceğiniz nabız atışlarını sayabilirsiniz. Nabız düşüklüğü genellikle baş dönmesiyle kendini belli eder. Bunun çeşitli nedenleri olabilir, bir doktora başvurmakta yarar vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna