Öksürük Nasıl Geçer
Ana Sayfa »Sağlık » Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer

   

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük nedir? Öksürüğün nedenleri nelerdir? Öksürük nasıl geçer, öksürük tedavisi, Öksürük hakkında bilgi.

 

Öksürük çoğu kimse tarafından önemsenmeyen, aslında önemli hastalıkların habercisi olan bir rahatsızlıktır. Öksürük genelde, vücudun yabancı bir maddeye, kan toplanmasına, ciğerlerde ya da boğazda soğuk algınlığı, sigara veya alerji nedeniyle oluşan bu tahrişe karşı doğal bir tepkisidir. Balgamlı ve kuru olduğu durumlar vardır.

Bir haftadır süren öksürüğünüz 38 derece ve yukarısında ateş yapıyorsa ve soluk alma güçlüğü de çekiyorsanız, zatürree olasılığı akla gelmelidir. Zatürree özellikle yaşlılarda ve sağlıksız kimselerde tehlikeli olan akciğer iltihaplanmasıdır. Hemen doktora başvurulmalıdır. Doktor, ateşi düşürmek ve rahatsızlığı gidermek için suda eriyen aspirin ya da parasetamol önerebilir. Antibiyotik tedavisi ve ileri durumlarda hastane tedavisi gerekebilir.

Ateşiniz yok, nezleniz yok, soluk almada güçlük çekmiyorsunuz, fakat öksürükten grimsi ya da çoğunlukla yeşilimsi bir balgam geliyorsa, kronik bronşit olasılığı vardır. Solunum yollarınızda sürekli bir iltihaplanma olmuştur. Doktora başvurun, antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

Ateş, nezle, soluk almada güçlük ve balgam çıkarma olmadığı halde, birkaç haftadır giderek kötüleşen bir öksürükle karşı karşıya iseniz, tüberkülozdan ya da akciğer kanserinden kuşkulanmak gerekir. Hemen doktora
koşun.

Uzun zaman süren kuru öksürükler, bir alerji ya da sigara nedeniyle nefes borusunda iltihaplanmadan da ileri gelebilir. Sigara genelde olduğu gibi, özellikle göğüs sağlığı açısından çok zararlıdır. Yukarıda sayılan öksürük türlerinin her birinde kesinlikle sigara içilmemelidir. -

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna