Ses Kısıklığı Nedenleri
Ana Sayfa »Sağlık » Ses Kısıklığı Nedenleri

Ses Kısıklığı Nedenleri

   

Ses Kısıklığı Nedenleri

Ses Kısıklığı Nedenleri? Neden sesimiz kısılır? Ses kısılması durumunda ne yapılmalıdır? Ses kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığı tedavisi? Ses Kısıklığı hakkında bilgi.

 

Ses kısıklığı, ses tellerinin bir araya gelmesini engelleyen herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Ses telleri konuşurken bir araya gelip solunum sırasında birbirinden uzaklaşır. Bu duyarlı sisteme herhangi bir müdahale olduğunda, hem ses kısıklığı hem de solunum güçlüğü ile karşılaşılır. Ses kısıklığına bir enfeksiyon, iltihap, tümör ve polip yol açabilir.

Ses kısıklığı daha çok öğretmenler, ses sanatçıları, konuşmacılar, satıcılar gibi kişiler arasında görülür. Bu tür konuşma ya da bağırma yorgunluğundan kaynaklanan ses kısılmaları, birkaç dakika buğu yapılarak ve dinlenmeyle iyileştirilebilir.

Fısıldayarak yavaş sesle konuşmak ise, sanılanın tersine ses tellerini yorar. Çünkü, fısıldama sırasında ses tellerine normal bir konuşmada olduğundan daha fazla yük biner.

Bazı kadınlarda regl (aybaşı hali) başlangıcı günlerinde ses kısıklığı görülebilir, bundan endişe etmemelidir. Bu durum, söz konusu süreç içinde vücut dokularında sıvı birikimine olan eğilimden ileri gelir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna