Solunum Tıkanmasında İlk Yardım
Ana Sayfa »Sağlık » Solunum Tıkanmasında İlk Yardım

Solunum Tıkanmasında İlk Yardım

   

Solunum Tıkanmasında İlk Yardım

Solunum Tıkanmasında İlk Yardım? Solunum tıkanması Nedir? Solunum tıkanması Belirtileri? Solunum tıkanma Sebepleri? Solunum yolu tıkanmasında ilk yardım nasıl yapılır? Solunum tıkanması durumunda alınacak önlemler? Solunum tıkanması hakkında bilgi.

 

Normal bir bedensel çalışmadan sonra, ya da dinlenirken hızlı hızlı solumak gereksinimi

hissedecek biçimde havasız kalmanız, kalbinizi ya da solunum sisteminizi etkileyen bir sorunun varlığını gösterir.

Nefes almada aşırı zorluk varsa ve/veya dudak kenarlarında morarma başlarsa, bu derhal tıbbi müdahale gerektiren ivedili bir durumdur. Sağlık yardımının gelmesini beklerken, hastanın üzerinde bulunan sıkı giysileri gevşetin ve dik oturmasını sağlayın.

Yemek yerken aşırı bir soluk alma güçlüğü olunca ve hasta boğazını tıkayan maddeyi öksürerek çıkaramıyorsa aşağıdaki yöntemi uygulayın.
Ayakta olarak hastayı arkadan kavrayıp, bir yumruğu (baş parmak içe gelecek şekilde) mideye bastırın. Diğer elinizi yumruğun üzerine koyun ve içeriye ve kaburgaların altından yukarı doğru bastırın. Tıkanma açılmazsa, 3 kere daha tekrarlayın.


2- Eğer bu tıkanmayı gidermezse, hastayı sırtüstü yatırın. Başı arkaya doğru eğin, (çene yukarıya) ağzı açın ve parmağınızla hastanın ağzının derinliklerine doğru sokun. (Takma diş varsa çıkartmalısınız.)


3- Eğer tıkanıklık hala giderilemediyse (1) ve (2) maddelerdeki hareketleri yineleyin.


4- Tıkanıklık giderildiğinde solunum tekrar başlamazsa, ağızdan ağıza suni solunum uygulayın.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna