Besin Zehirlenmesi Nedir?
Ana Sayfa »Sağlık » Besin Zehirlenmesi Nedir?

Besin Zehirlenmesi Nedir?

   

Besin Zehirlenmesi Nedir?

Besin zehirlenmesi nedir? zehirli Besinler Nelerdir? Besin zehirlenmesinin nasıl olduğu ile ilgili bilgi

 

Besin zehirlenmesi nasıl olur?

Çeşitli bezlerin salgıladığı salgılar yardımıyla yiyecekler, ağızda, midede ve bağırsaklarda parçalanırlar. Besinler ağız yoluyla alınır ve yemek borusundan mideye iner. Midede biraz hazım edildikten sonra azar azar ince bağırsaklara geçer. Burada basit maddelere ayrılarak kana karışır. Büyük çapta sebze liflerinden oluşan kalan kısım kalın bağırsağa geçer ve orada da su ile mineral tuzları kana karışır. Son atık maddeler, rektum kanalıyla anüsten dışarı atılır.

Zehirler vücuda ya kazara ya da kasıtlı olarak birçok yollardan girebilirler.

—Ağızdan zehirli şeyler yiyerek ya da İçerek.

—Akciğerler kanalıyla evlerde ya da sanayide kullanılan gazların, kimyasal buharların, ateş, egzoz ve soba dumanlarının solunmasıyla.

—Bazı hayvanların, böceklerin, zehirli balıkların ya da sürüngenlerin ısırması ya da deri altına yapılan enjeksiyonlarla.

Haşarat ilaçları gibi zehirli spreylerle temas eden derinin zehirlenmesiyle.

Vücuda giren zehirler çeşitli etkinlikler gösterir. Dolaşım sistemine giren bazı zehirler merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olarak solunumu, kalp atışlarını ve diğer önemli yaşam eylemini etkiler. Bazı zehirler de kandaki oksijenin yerini alarak, oksijenin dokulara dağılımını engeller.

Yutulan zehirler, doğrudan doğruya yiyecek geçitlerini etkileyerek kusmaya, ağrıya ve çoğunlukla ishale neden olurlar. Çürütücü zehirler, dudakları, ağzı, yemek borusunu ve mideyi şiddetle yakar ve böylece de şiddetli ağrılar meydana getirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna