Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Ne Anlama Gelir
Ana Sayfa »Sağlık » Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Ne Anlama Gelir

Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Ne Anlama Gelir

   

Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Ne Anlama Gelir

Kanda ki sedmintasyon hızı ve ya ESH hızı ne anlama gelir sorusunun kısa cevabı.

 

Kanda yapılan sedimantasyon ölçüm incelemelerinde asıl bakılan durum kanda yer alan alyuvarlarda oluşan çökme hızının ölçümüdür. ESR olarak tabir edilen Alyuvar Çökme Hızı hekimlere çeşitli hastalıklara tanı koyabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) değerlerinin normallerin dışında seyretmesi bir hastalığın seyrettiğine işatret eder ancak hangi hastalığın olduğunu belirlelemde tek başına yardımcı olamaz. Sedimantasyon hızının ölçümü hastaya tanı koymak için atılan adımlardan sadece birisidir.

Katz indeksi ve ya milimetrik değerler ile sedimantasyon hızı tanımlanmaktadır. Kanda birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin aritmetik ortalamasına Katz indeksi adı verilmektedir. Bu ölçüm biçiminde normal değerler (yine de sonucun normal olup olmadığına doktor karar vermelidir)
Normal değerleri:
Yaş     20     55     90
Erkeklerde     12     14     19
Kadınlarda     18     21     23


ESR insan yaşamının ilk dönemlerinde değer olarak oldukça düşük bir durumdadır. Yaşlı insanlarda ESR değeri bir sebep olmaksızın artabilir. Adet gören kadınlarda bu değerde bir değişiklik gözlemlenmez.Gebelik dönemlerinde sedimantasyon değeri 40′lara kadar çıkabilir ancak doğum sonrası normale döner.

Sedimantasyon değerinin arttığı durumlarda doktorlar genellikle iltihabi ve enfeksiyonlu bir hastalıktan, tümör, verem, romatoid artrit, glomerüloreflit gibi hastalıklardan şüphelenirler. Birçok değişik hastalık türünde ESR değeri artabilmektedir.

Ancak sedimantasyon hızında bir anomili bir hastalığı işaret etmektedir. Sedimantasyon hızının yüksek olması mutlaka ama mutlaka uzman bir hekim tarafından takip edilerek tanı ve tedavileri yaptırılması gereken bir durumdur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna