Parry Romberg Sendromu Nedir
Ana Sayfa »Sağlık » Parry Romberg Sendromu Nedir

Parry Romberg Sendromu Nedir

   

Parry Romberg Sendromu Nedir

Parry Romberg sendromu nedir? Parry Romberg sendromunun tedavisi,Parry Romberg sendromu belirtileri, Parry Romberg sendromu hakkında kısa bilgi

 

Parry Romberg Sendromu Nedir

 

Parry Romberg sendromu (PRS) süperfisiyal fasial dokuyu, alttaki kas, kartilaj ve kemiği etkileyebilen atrofik bir displazidir. Etyolojisi belli değildir. Hastalık genellikle yanak, alın ve çene üzerinde gelişir.Parry-Romberg sendromu sendromu çok nadir görülen bir hastalıktır. Parry–Romberg Sendromunda bağışıklık sistemi kendine saldırıyor ve hastalığa yakalanan kişinin yüzünün bir yanı yıpranmaya başlıyor.

Parry Romberg sendromu (PRS) 1825 yılında Parry, 1846 yılında Romberg tarafından tanımlanmıştır. Vakalar çoğunlukla sporadiktir 2. Hastalık genellikle ilk 20 yaşda başlar.

Nadir hastalığa yakalanan dünya çapında sadece 700 kişi var. Çoğu vakada teşhis edilmeden kalıyor. Hastalık çoğunlukla 5-15 yaş arası kız çocukları etkiliyor, yetişkinlikte de görülebiliyor. Tedavide en uygun yaklaşım plastik cerrahidir. Hastanın kendi yağ veya kollajeninin atrofi bölgesine enjeksiyonu faydalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna