Kala Azar Hastalığı Hakkında Bilgi
Ana Sayfa »Sağlık » Kala Azar Hastalığı Hakkında Bilgi

Kala Azar Hastalığı Hakkında Bilgi

   

Kala Azar Hastalığı Hakkında Bilgi

Kala Azar hastalığı hakkıdna bilgi? Kala azar hastalığı neden olunur? Kala azar korunma yolları? Kala azar tedavisi.


Kala-azar hastalığı Sıcak ülkelerde görülen, sıtmaya benzer bir hastalıktır. “dumdum humması” da denir.

Kala azar mikrobu insanın dalak, karaciğer, kemik iliği gibi iç organlarına yerleşir. Hastalık oldukça yüksek bir ateşle başlar ve yükselip alçalarak haftalarca sürer. Bu sırada hastanın dalağı, karaciğeri büyür, hasta günden güne zayıflar, kansızlığa düşer, derisi kararır. Hastalık bir yıl kadar sürer, bu arada hasta bir deri bir kemik kalır verem gibi bir hastalığın da karışması üzerine ölüme sürüklenebilir.

Kala azar hastalığının mikroplarının yayılmasında köpeklerin rol oynadığı anlaşılmaktadır. Hastalığı insanlara “tatarcık” denilen sinekler taşır. Hastaların büyük ve küçük dışkılarında mikropları tatarcıklar insandan insana bulaştırırlar.

Kala Azar Hastalığından Nasıl Korunulur : Hastalığın görüldüğü yerlerde tatarcıklarla, köpeklerle savaş gerekir. Ayrıca insanların iyi beslenmesine, temizliklerinin sağlanmasına çalışılmalıdır.

Kala Azar Hastalığının Tedavisi :Kalaazar hastalığının tedavisinde en başta gelen ilaçlar antimon bileşikleridir. Başka hastalıklarla karışırsa yerine göre çeşitli ilaçlar, antibiyotikler kullanılır.

Kalaazar, bizde, seyrek olarak, daha çok çocuklarda görülür. Bu hastalığın mikrobunun başka bir cinsi de “Şark çıbanı” denilen bir hastalığı doğurur.

Not : Yazılanlar sadece bilgi verme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi değildir. Her türlü hastalığın tedavisi için mutlaka uzman hekim kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır. huzursayfasi.com bu yazıdan dolayı oluşabilecek durumlardan sorumlu değildir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna