AIDS nedir? Belirtileri Nelerdir?
Ana Sayfa »Sağlık » AIDS nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS nedir? Belirtileri Nelerdir?

   

AIDS nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS nasıl bir hastalıktır? AIDSin belirtileri? AIDSin bulaşma şekilleri? AIDSin etkileri nelerdir? AIDS hakkında bilgi


AİDS, Acquired İmmune Deficency Sendrome “Edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromu” adıyla bilinen hastalığın İngilizce kısaltmasıdır.

İlk kez 1980′li yılların başında görülen bu ölümcül hastalık, kısa sürede birçok kişinin ölümüne yol açtı. Başlangıçta bağışıklık eksikliği olarak tanımlanan AİDS, önceleri homoseksüellerde görüldü. Daha sonraları, içinde yeni doğan bebeklerin de saptandığı kan nakli yapılanlarda, hemofili hastalarında ve özellikle uyuşturucu bağımlılarında da AİDS"e rastlandı.

Belirtileri: Yüksek ateş, deride döküntü, lenf bezlerinin şişmesi, akciğer ve deride ura benzeyen oluşumlarla seyreden hastalık, ortaya çıktığı ilk günlerde büyük paniğe yol açtı. Tıp dünyası hastalığın oluşum nedenini saptamak için yoğun bir uğraşıya girişti. Önce hastalığın varlığını saptamak amacıyla, iki saat içinde sonuç veren Eliza Testi geliştirildi. Günümüzde ise beş dakikada sonu veren Recombigen Testi bulundu.

Yapılan çalışmalar sonunda AİDS"e yol açan HİV enfeksiyonu, daha ayrıntılı bir biçimde belirlendi. 1989′da Robert Gallo ve Wong Staal adlı iki bilim adamı AİDS virüsünü bloke eden molekülü bularak daha ileri bir aşama kaydettiler. AİDS"in tedavisi için yapılan çalışmalar günümüzde de hızla sürmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna