Menenjit Nedir? Belirtileri
Ana Sayfa »Sağlık » Menenjit Nedir? Belirtileri

Menenjit Nedir? Belirtileri

   

Menenjit Nedir? Belirtileri

Menenjit nasıl bir hastalıktır? Menenjit belirtileri, Menenjit tedavi yöntemi, Menenjit alınacak önlemler, Menenjit aşısı, Menenjit ile ilgili bilgi.


Menenjit; beyin zarının (meninks) iltihaplanması olayıdır. Cerahatlanmaya neden olan mikroorganizmaların kan yoluyla ya da kafatasındaki bir yaradan doğrudan doğruya beyin zarlarına ulaşıp burada cerahatlanmaya neden olmalarıyla cerahatli menenjitler ortaya çıkar. Çocuklarda hemofilus influenza, gençlerde meningokok, erişkinlerde ise streptokok ve pnömokok adlı mikroorganizma çeşitlerine, cerahatli menenjit etkenleri olarak sık sık rastlanır. Yeni doğan çocuklarda gelişen cerahatli menenjitler ise çoğunlukla eşeria koli, psödomonas adlı mikroorganizmalardan kaynaklanır. Bu çocuklarda ölüm oranı yüksektir.

Belirtileri: Tüm cerahatli menenjit olaylarında ortaya çıkan belirtilerin aynıdır. Ateşin yükselmesi, baş ağrısı, ense sertliği, ensede ağrı, halsizlik, kusma, ışıktan rahatsız olma (fotofobi), kolay uyarılma, ileri dönemlerde bilinç bulanıklığı ve koma.

Tedavisi: Antibiyotiklerin bulunmasından önceki dönemlerde, menenjitler çok yüksek oranda ölüme ya da körlük, sağırlık, felç gibi kalıcı bozukluklara neden olmaktaydılar. Günümüzde etkili antibiyotik tedavisiyle hastaların büyük bir bölümü sağlığına kavuşur.

Tüberküloz menenjiti: Türkiye"de çok sık rastlanan bir menenjit türüdür. Hastalık akciğer, lenf bezi, kemik veremi gibi vücuttaki bir verem odağından kaynaklanan basillerin beyin zarlarına yayılması sonucu gelişir. Bu hastalık genellikle çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkar. Hastalığın belirtileri cerahatli menenjitte olduğu gibidir. Hastadan alman beyin omurilik sıvısı pirinç görünümündedir. Bir süre bakıldığında, beyin-omurilik sıvısında örümcek ağı gibi beyaz bir pıhtılaşma belirir. Hastalığın tedavisinde İzoniazid, Streptomisin, Piraznamid, Rifampisin gibi ilaçlar kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna