Menisküs Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
Ana Sayfa »Sağlık » Menisküs Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Menisküs Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

   

Menisküs Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Menisküs ne demektir? Menisküs belirtileri nelerdir? Menisküs nasıl tedavi edilir? Menisküs hakkında bilgi.


Menisküs; çoğu kez sporcularda ortaya çıkan bir eklem hastalığıdır. Menisküsler bazı eklemlerde, eklem yüzeyleri arasında bulunan fibroz yapıda kıkırdak dokulardır ve eklem yüzeylerinin birbirlerine daha iyi uymalarını ve bazı eklem hareketlerinin daha kolay yapılabilmelerini sağlarlar. Menisküslerde doğumdan hemen sonra geniş kan damarları vardır. Bunlar üç yaşından sonra kapanırlar. Yalnızca menisküsün kapsüle yapışık olduğu bölümdeki damarlar yaşam boyu görevlerini sürdürürler. Diz ekleminde iki adet menisküs bulunur. Biri içte C harfine benzeyen, öteki de dışta O harfine benzeyen diz menisküsleri, uyluk kemiğinin alt ucundaki eklem yüzeyi ile kaval kemiğinin üst ucundaki eklem yüzeyi arasında bulunur. Her iki menisküs bir bağ ile birbirlerine, önde ve arkada fibroz lifler yardımıyla eklem kapsülüne de tutunmuşlardır.

Belirtileri: Sporcularda, maden işçilerinde, dağcılarda, hamallarda diz bölgesinde sürekli olarak küçük fakat hatalı yüklenmeler olması, menisküslerde bozukluklar ortaya çıkarabilmektedir. Trafik ve spor kazalarında menisküsler yırtılabilir. İçteki menisküsün zedelenmesine daha sık rastlanır. Menisküslerdeki bozukluklar dizde ağrı, şişlik, dizde boşalma ve güçsüzlük hissi, dizde hareketsizlik ya da hareket sınırlılığı gibi belirtilerle kendilerini gösterirler.

Tedavisi: Menisküs yırtıklarında tam kesinlik kazanırsa menisküsün cerrahi yolla çıkarılması gereklidir. Damarsız olması nedeniyle kendiliğinden iyileşemez. Bu gibi durumlarda zedelenmiş ya da yırtılmış olan menisküsün tümü ya da bir bölümü çıkarılır. Diz ekleminde menisküsün bulunmaması durumunda yürümede önemli bir aksaklık ortaya çıkmaz. Çıkarılmış olan menisküsün yerine zamanla bağ dokusundan zengin yeni bir menisküs gelişir

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna