Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Ana Sayfa »Sağlık » Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

   

Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sistit nasıl bir hastalıktır? Sistik nedenleri, Sistit nedir, Sistit belirtileri, Sistit tedavisi, Sistit hakkında bilgi


Sistit: mesanenin iltihaplanmasıdır. İdrar ve üreme yollannın öteki bölgelerinde de iltihap vardır. Bu nedenle sistit tek başına bir hastalık değil, idrar ve üreme yollarının enfeksiyonunun bir bölümünü oluşturan bir enfeksiyondur. Eşeria koli, stafgilokoklar ve steptokoklar sistite yol açan başlıca bakterilerdir. Bu bakteriler genellikle üretradan mesaneye ulaşırlar. Kadınlarda üretra daha kısa olduğu için sistite daha çok yakalanırlar. İdrar akımının tıkanma sonucunda azalması, mesanede idrarın birikmesi, sistitin oluşmasında önemli bir etkendir.

Belirtileri: Sık idrara çıkma, idrar yapma sırasında ağrılı bir yanma hissetmek, sürekli idrar yapma isteği. İdrar yapma sırasında ağrı rektuma, penise ya da büyük dudaklara yansır. İdrar kötü kokulu ve kanlı olabilir. Ateş ve terleme görülebilir.

Tedavisi: Antibiyotiklerden yararlanılır. Ayrıca idrar akışını engelleyen ya da güçleştiren bir etken varsa, bunun da tedavi edilmesi gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna