Zatülcenp (Plörezi) Hastalığı Hakkında Bilgi
Ana Sayfa »Sağlık » Zatülcenp (Plörezi) Hastalığı Hakkında Bilgi

Zatülcenp (Plörezi) Hastalığı Hakkında Bilgi

   

Zatülcenp (Plörezi) Hastalığı Hakkında Bilgi

Zatülcenp (Plörezi) nasıl bir hastalıktır? Zatülcenp hastalığının belirtileri, Zatülcenp hastalığının nedenleri Zatülcenp hastalığının tedavisi, Zatülcenp hastalığı nedir ,Zatülcenp hastalığı hakkında bilgi.


Zatülcenp (Plörezi); akciğer zarının çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasıdır.

Nedenleri: İltihabı yaratan etkenler ya doğrudan doğruya akciğerlerden gelir, yani akciğerlerdeki bir iltihabi olay akciğer zarlarına kadar ulaşır ya da iltihap etkeni öteki organlardan kan yoluyla akciğer zarlarına gelir. Bakteriler, virüsler, mantarlar, çeşitli parazitler, çeşitli kimyasal maddeler de iltihap etkeni olarak ortaya çıkabilir.

Belirtileri: Hastalığın belirtileri genellikle aniden başlar. Kuru zatülcenpte özellilkle soluk alırken ya da öksürürken göğüste boyun ve omuz başına kadar yayılan batar biçimde ani bir ağrı ortaya çıkar. Bu ağrı nedeniyle hasta kısa aralıklarla soluma yapar ve göğüs kafesini elinden geldiğince az hareket ettirmeye çalışır. Bazen ateş olduğu gibi öksürme de ağrılıdır. Akciğer zarlarının yanı sıra diyafram ve kaburgalar arası kaslarda da ağrı vardır. Yaş zatülcenpte akciğer zarlarının arasına sıvı biriktiğinden ağrı, kuru zatülcenpe oranla daha azdır. Ağrı az olmasına karşın hasta kendini kötü hisseder, ateşi vardır, akciğer zarlarının boşluğunda fazla sıvı birikmişse soluk alma darlığı ortaya çıkar.

Tedavisi: Tedavi genellikle olayı yaratan nedenin tedavisine yöneliktir. İltihap nedeniyle zarlar arasında fazla sıvı birikmişse ve bu sıvı hastanın solunumunu olumsuz yönde etkiliyorsa, lokal anesteziyle drenaj yöntemleri uygulanarak bu sıvının boşaltılması gerekir. Çevresi bağdokusuyla çevrilmiş olan sıvının tam olarak akıtılabilmesi için çok ender olsa da bazen üst kaburgaların da çıkarılması gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna