Boğaz Hastalıkları
Ana Sayfa »Sağlık » Boğaz Hastalıkları

Boğaz Hastalıkları

   

Boğaz Hastalıkları

Boğaz hastalıkları nelerdir? Boğaz hastalıkları ile ilgili bilgi. Anjin iltihabı nedir, difteri iltihabı nedir ve bademcik iltihabı nedir?


Ağız boşluğundan sonra gelen geçide “boğaz” denir. Akciğerlere gidecek olan hava mideye gidecek olan yiyecek lokması orta kulağa ulaşacak olan ses dalgaları buradan geçerler. Ayrıca boğazın iki yanındaki lenf sistemi ağız yolu ile alınacak mikropların daha ileriye gitmesine engel olur. Boğazın uzunluğu 5-14 cm. kadardır.

Boğazın solunum, yutma, ses ve konuşma, vücudu mikroplara karşı koruma ile ilgili önemli görevleri vardır.

Boğaz Hastalıkları

Anjin : Boğaz hastalıklarından en çok rastlananı “anjin” dir. Birçok çeşitleri vardır. Bazı mikropların ayrı ayrı veya beraber olarak boğazda iltihaplanmasından meydana gelir.

Difteri : Löffler basilinin sebep olduğu difteri de boğazda başlar. Genellikle çocuklarda görülen çok tehlikeli çoğu zaman öldürücü bir hastalıktır.

Bademcik İltihabı : Boğaz hastalıklarından biri de bademcik iltihabıdır. Bademciklerin şişmesi, özellikle çocuklarda solunumuna olduğu kadar gelişmeye de engel olur. Bu bakımdan bazı durumlarda bademciklerin alınması gerekir

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna