Bitlenme Belirtileri ve Tedavisi
Ana Sayfa »Sağlık » Bitlenme Belirtileri ve Tedavisi

Bitlenme Belirtileri ve Tedavisi

   

Bitlenme Belirtileri ve Tedavisi

Bit nasıl bir hayvandır? Bit nerede yaşar? Bit Vücudta nasıl olur, Bit kasta nasıl olur, kasık bitlenmesi nasıl olur, Bitlenme tedavisi nasıldır, hakkında bilgi.Bit; Bitler alttakımına (Anoplura ya da Siphunculata) bağlı böceklerin genel adıdır. Yassı vücutlu, kanatsız, küçük hayvanlardır. Boylan birkaç milimetre kadardır. Ağız organları delici ve emicidir. İnsan ve memeli hayvanların derileri üzerinde dışasalak olarak yaşar ve kan emerek beslenir. Dişiler, sirke denen yumurtalarını kıllara, saçlara ya da kumaş liflerine yapıştırır. Gelişme başkalaşımsızdır, yani yavrular erginlere benzerler. Bilinen türleri 150 kadardır. Başlıcaları; baş biti, kasık biti, elbise biti, at biti, köpek bitidir.

Bitlenme: Bitlenme olayları genellikle kış mevsiminde, çok sayıda insanın yıkanma ve elbise değiştirme olanağını bulamadan göç, savaş ve doğal afetler gibi zorlayıcı nedenlerden bir arada yaşamak zorunda kaldıkları dönemlerde ortaya çıkar. Halkın yoksul olduğu bölgelerde varlıklı bölgelere oranla bitlenme olayları daha sık rastlanır. Bit, insan kanıyla beslenir ve yumurtalarını ya saçların ve vücudun kıllı bölgelerine ya da giysilerin dikiş aralarına bırakır. Bitler tifo ve tifüs gibi hastalıklara yol açan mikroplar da taşıyabilirler.

Vücut bitlenmesi: Bilimsel adı pedikülozis korporis olan bu bitlenmeyi vücut bitleri yapar. Bitler giysilerin dikiş yerlerinde yaşarlar ve yalnızca beslenmek amacıyla kan emmek için deriye geçerler. Genellikle bel, kürek kemikleri arası ve ense bölgesinde uzun çizgiler biçiminde kaşıntılı, hiperpigmente, papüllü püstüllü lezyonlar oluştururlar.

Baş bitlenmesi: Bilimsel adı pedikülozis kapitis olan bu bitlenmeyi baş bitleri yapar. Bitler başın şakaklar, kulak arkaları ve ense bölgelerindeki saçlı deriye yerleşirler. Saçların arasında dolaşırlar ve yumurtalarını saç tellerinin üzerine yapıştırırlar. Halk arasında sirke olarak adlandırılan bu yumurtalar, saç tellerinin üzerinde su damlasını andırır bir görünümde yapışırlar. Sirkeler genellikle kepekle karıştırılır ve elle bu sirkeleri saçlardan temizlemek oldukça zordur. Kepekler saça yapışık olmadıklarından küçük bir darbeyle saçtan düşerken sirkeler kesinlikle düşmez. Bitlenen baş kaşındığı için kişiye rahatsızlık verir.

Kasık bitlenmesi: Bilimsel adı pedikülozis pubis olan bu bitlenmeyi kasık bitleri yapar. Kasık bitleri kıllı kişilerde göbeğe kadar yayılabilir. Bulaşma en çok cinsel ilişkiyle olur. Az olmakla birlikte iç çamaşırları yoluyla da olabilir. Kasık bölgesine yerleşen bitler, ön ayaklarıyla kıl folikülüne tutunurlar ve başlarını folikülün içine sokarlar. Beslenme gereği duyduklarında bu bölgelerden kan emerler. Bitlerin yerleştikleri bölgeler kaşınır, deride hiperpigment alanlar da görülebilir.

Tedavisi: İlaç tedavisinden önce bitlenen kişinin giysileri, iç çamaşırları, yastık çarşafı ve yastık kılıfı kaynatılmalı, ayrıca dezenfekte edilmeli, saç taramada kullandığı tarak vb malzemeler de dezenfekte edilmeli, gerekirse kullanılmamalıdır. İlaç tedavisindeki en etkili ilaç Kwell şampuanıdır. Bit yumurtalarını (sirkeler) saçtan kolay ayırabilmek için saçların sirkeyle yıkanması kolaylık sağlar. Bu işlemden sonra sık dişli bir tarakla saçlar tarandığında yumurtalar daha kolay ayrılırlar. Sirkeyle yumuşatılmış yumurtalara Kwell şampuan daha kolay etki eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna