İshal Nedir?
Ana Sayfa »Sağlık » İshal Nedir?

İshal Nedir?

   

İshal? ishal olmak? ishal için ilaç? İshal mide bulantısı? İshal ne yapar? İshal nedir? Çoçuklarda İshal nasıl giderilir? Çoçuklarda İshal ve mide bulantısı? Çoçuklarda İshale iyi gelen yiyecekler ve tüm detaylar...


İshal dışkının normalden daha sulu ve (6 aydan büyük çocuklarda) günde 3 kezden fazla yapılması durumudur. Sık ancak normal kıvamda dışkılama ishal olarak kabul edilmez. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebekler normalden daha sık ve yumuşak dışkılayabilir. Beş yaşından küçük çocuklarda ishalin en önemli tehlikesi, vücuttan ani olarak su ve tuz kaybı sonucu ölümdür. İyi beslenmeyen çocuklarda ishal daha sık görülür ve ağır seyreder.

EVDE İSHAL TEDAVİSİ:

    Bol sıvı verin; Her ishalli dışkıdan sonra, hasta iki yaşın altındaysa 1 çay bardağı, iki yaşın üstündeyse 1 su bardağı su verilir.
    Bebek emiyorsa anne sütüne devam edin ve daha sık emzirin. Altı aydan küçükse ve yalnızca anne sütü alıyorsa, emzirmenin yanı sıra, içmek isterse kaynatılmış-soğutulmuş ılık su verilebilir.
    Bebek anne sütü almıyorsa her zaman aldığı yiyeceklere devam edin.
    Ek besin alıyorsa, sulu yiyecekler, çorba, yoğurt, yoğurtlu pirinç çorbası,     taze sıkılmış meyve (şeftali, elma, havuç) suyu verilebilir.
    Daha kısa aralıklarla azar azar günde en az 6 öğün besleyin.
    İshal geçtikten sonra da iki hafta süre ile ek öğün verin.

HASTANIN YENİDEN GETİRİLMESİNİ GEREKTİREN DURUMLAR

  •     İshal üç gün içinde düzelmemişse
  •     Çok sulu ishal varsa
  •     Dışkıda kan görülmeye başlamışsa
  •     Ateş ortaya çıkarsa
  •     Ağızdan alamıyorsa
  •     Tekrarlayan kusma varsa
Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna