Albinizm nedir tedavisi var mı
Ana Sayfa »Sağlık » Albinizm nedir tedavisi var mı

Albinizm nedir tedavisi var mı

   

Albinizm nedir tedavisi var mı

Albinizm nedir diğer bir ifade ile Albinizm hastalığı nedir ve albinizm hastalığı tedavisi nedir? İşte albinizm hakkında bilgi.

Albino ya da albinizm; deride, saçlarda ve gözlerde boya maddesinin irsi olarak yokluğu demektir. Albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalık 20.000 de bir insanda görülür. Genel albinizimde deride pigment (boya maddesi melanin) yoktur. Saçlar kar beyazıdır. Gözün irisi pembe, tam ortadaki pupilla kırmızıdır. Astigmatizma ve ışıktan korkma bunlarda çok olur. Zeka ve fiziki bakımdan gerilik bu hastalığa eşlik edebilir.

Sebep: Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bunun da tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklandığına inanılmaktadır.

Albinizm, etkilenen kişinin derisinde, gözlerinde ve saçında kısmen ya da tamamen pigment eksikliğine neden olan bir doğumsal bozukluktur. Albinizminin iki temel türü mevcuttur. Bunlardan biri oküler denilen sadece gözlerin etkilendiği türdür. Okülokütanöz denilen diğer türünde ise hem gözler, hem de saçlar ve cilt etkilenir. Okülokütanöz albinizm olan kişilerde melanin pigmentleri yoktur ve soluk veya beyaz görünürler. Oküler albinizm genetik test gerektirebilir, çünkü tek belirtisi çok soluk olan mavi gözlerdir. Albinismalı olanlar güneş ışınlarından çok zarar görebilirler, zira bu kişilerin vücutlarında radyasyona karşı koruyucu pigmentler yoktur. Albinizmin tedavisi yoktur. Bazıları, cerrahi müdahaleye gerek duyan göz bozuklukları yaşarlar.

Albinizm Tedavisi
Boya hücrelerinden, tirozinaz enziminin üretilmesi için bir yol bulunmadıkça tedavi edilmesi mümkün olamayacaktır. Bu arada güneş ışığından kaçınmak ve göz hastalıkları için doktor kontrolünde olmak bir çok zorluğu ortadan kaldıracaktır. Albinizimle alakalı, iki cilt hastalığı daha vardır. Bunlar kısmi albinizim ve vitilgodur. Mısmi albinizimde beyaz odaklar olur. Vitilgoda, vücudun çeşitli bölgelerinde renk yoktur. Nüfusun yüzde bir ile üçünü etkiler. Bu beyaz alanlar değişik büyüklükte olup koyu boyalı kenarları vardır. Tekrar çok nadiren renklenebilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna