Uzun saçtan bit ve sirke nasıl temizlenir?
Ana Sayfa »Sağlık » Uzun saçtan bit ve sirke nasıl temizlenir?

Uzun saçtan bit ve sirke nasıl temizlenir?

   

Uzun saçtan bit ve sirke nasıl temizlenir?

Yeniden gündeme gelen bit ve sirke sorunu aileleri tehdit emeye devam ediyor. Üstelik bilinenin aksine sadece kırsal kesimlerde değil büyükşehirlerde de pek çok okulda bit sorunu yaşanmaktadır. Bit neden olur ve nasıl bulaşır? Bitlenmeye karşı anne ve babaların alacağı önlemler nelerdir?

Bit Nedir Kimlerde Görülür?

Bitlenme her yaş grubunu tehdit eden bir hastalıktır. Üstelik ne yeri ne mekanı ne de zamanı olan bir parazittir bit. Üç farklı biçimde karşımıza çıkar baş biti, vücut biti ve kasık biti. Özellikle okulda çocukları tehdit eden saç biti özellikle kız çocuklarını hedef alır.

Bit Nasıl Bulaşır? Nasıl Anlaşılır?

Uzun saç arasında görünmeden günlerce yaşayabilen bu parazitler saçtan saça bulaştığı gibi ortak kullanılan eşyalarla da bulaşabilir.

Çocuğunuzda bit olup olmadığını yapacağınız kontroller ile anlayabilirsiniz. Ayrıca saçında bit olan kişi sürekli kafasını kaşır. Özellikle ense bölgesinde şiddetli kaşıntılara neden olan bit önce sirke denilen bit yumurtası bırakır. Bu yumurtalar zaman içimde önce larva sonra da bit haline dönüşür.

Çıplak gözle sirkeleri görmeniz oldukça kolaydır. İnce uçlu bir tarak ile saç diplerini kontrol ettiğiniz zaman saça yapışık olarak saklanan sirkeleri görebilirsiniz. Bunlar görünüm itibari ile kepeğe benzerler ancak kepek saçtan kolaylıkla kurtulurken sirke saça yapışır ve ancak tırnaklarınız yardımıyla zorlayarak saçtan ayırırsınız.

Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir?

Çocuğunuzun saç ve vücut bakımını düzenli olarak gerçekleştirin ve sık sık kontrol edin. Çünkü bit belki pis ortamda oluşur ama temiz ortamda daha rahat beslenir. Normal şartlarda bir bit 30 gün kadar yaşar bu arada temizlik yapılmaz ise çok çabuk yumurtlar ve çoğalır.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen yine bit kabusuna yakalanmışsanız o zaman yapacağınız işlem eczanelerde satılan bit şampuanlarından temin etmek ve saçı düzenli olarak bu şampuanla temizlemektir. Bitle mücadele yaklaşık olarak 30 gün sürer.

Bit şampuanı ile yıkanan saçı koyu renkli bir örtünün üzerinde sık dişli bir tarak yardımı ile güzelce tarayın. Hatta eczanelerden bit tarağı alarak onunla bu tarama işlemini gerçekleştirin. Böylece taranan saçtan dökülen sirkeleri rahatlıkla göreceksiniz..

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna