Hib Enfeksiyonları ve Aşısı
Ana Sayfa »Sağlık » Hib Enfeksiyonları ve Aşısı

Hib Enfeksiyonları ve Aşısı

   

Hib Enfeksiyonları ve Aşısı

Hemofilus Influenza Tip B (Hib) Enfeksiyonları ve Aşısı
Hib bütün dünyada yaygın görülen bir bakteri türüdür. Üst solunum yollarında belirti vermeyen kolonizasyondan ciddi yayılmacı hastalıklara dek geniş bir yelpazede enfeksiyonlara yol açar.
 
Hib en çok kimlerde ve hangi enfeksiyonları yapar?
Tüm yaşlarda görülmekle birlikte özellikle 5 yaş altında en sık çocukluk hastalığı etkenlerindendir. En çok süt çocuklarında (6-18 ay) hastalık yapar. Beş yaş üzerinde genellikle görülmez. Bütün dünyada bakteriyel menenjitin en sık görülen etkenidir.

Hib, menenjit dışında başka ciddi hastalıklara da yol açabilir ve çocuklarda zatürre, akciğerlerde sıvı toplanması (zatülcenp; ampiyem), kana mikrop karışması (sepsis), yutak iltihabı (kuş palazına benzer ciddi bir hastalık; epiglottit), eklem ve kemik iltihapları gibi ağır hastalıkların en önemli etkenlerindendir.
 
Hib nasıl bulaşır?
Hib menenjit veya diğer ciddi hastalıklara yol açmadan önce kişinin boğazında ön yerleşim yapar, buradan vücudun hastalık yapacağı bölgelerine yayılır ve bu bölgelerde hastalık yapar. Hasta çocukların solunum salgıları yoluyla (havadaki tükrük damlacıkları, hasta çocukların burun–ağız akıntıları gibi) başka çocuklara bulaşır. Hasta olan kişilerin hastalığı bulaştırma riski; okul kreş ve ev içi bireylerinde çok daha yüksektir. Aynı evde Hib enfeksiyonu geçiren bir kardeş varsa, o evdeki bir bebekte menenjit riski 500 kat daha fazladır.

Hib aşısı nasıl bir aşıdır?
Hib aşısı konjuge bir aşıdır. Bakterinin  kapsülünde enfeksiyona karşı korunmayı belirleyn PRP (Poliribozil ribitol fosfat) yapısına ek olarak bir protein (tetanoz, difteri toksoidi ya da menengegokal dış membran proteini) bağlanmasıyla oluşturulur.Bağlanan protein yapısına gçre değişik tipleri vardır.
 
Hib aşısı güvenli midir?
Hib aşısının yan etkileri genellikle önemsiz derecededir. Hib aşısında -25 oranlarında aşı yerinde kızarıklık, ağrı, hafif-orta ateş, huzursuzluk görülebilir. Daha ciddi yan etkiler çok nadirdir.
 
Hib aşısı kimlere ve nasıl uygulanır?
Hib aşısı beş yaş altındaki bütün sağlıklı çocuklara ikinci aydan itibaren belli aralıklarla toplam 4 defa uygulanır. Aşının uygulama şeması çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir.

Çocuğun yaşı,
0 – 6 ay arasında ise en az bir ay ara ile 3 doz ve son dozdan en az bir yıl sonra

4. doz olmak üzere 4 doz;
6-12 ay arasında ise en az bir ay ara ile 2 doz ve son dozdan en az bir yıl sonra 3. doz olmak üzere 3 doz ve  1 – 5 yaş arasındaki çocuklarda tek doz uygulanır.
 
Hib aşısı sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmakta mıdır?
Sağlık Bakanlığı´nca yürütülen "Genişletilmiş Bağışıklama Programı" kapsamında; 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Hib aşısının sağlık ocaklarında ücretsiz yapılmaya başlanması kararı alınmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna