Ramazan'da Ağız Kokusunu Önlemenin Pratik Yolları
Ana Sayfa »Sağlık » Ramazan'da Ağız Kokusunu Önlemenin Pratik Yolları

Ramazan'da Ağız Kokusunu Önlemenin Pratik Yolları

   

Ramazan'da Ağız Kokusunu Önlemenin Pratik Yolları

Ramazan`da 16-17 saate varan açlık ve susuzluk ister istemez ağız kokusunu da beraberinde getiriyor. Kötü ağız kokusu hem oruç tutan kişiyi hem de çevresini rahatsız edebiliyor. Peki bunu önlemenin pratik yolları ne?

Ağız kokusunun önüne geçmek için Diş Hekimi Alper Çıldır, Ramazan boyunca ağız bakımı ve kötü ağız kokusunun önüne geçmek için şu önerilerde bulunuyor:
 
Dişlerinizi 2 dakika fırçalayın: Orucunuza başlamadan önce ve orucunuzu açtıktan sonra dişlerinizi mutlaka en az iki dakika fırçalayın.
 

Tarçın yiyin: İftar ve sahurda uygun yiyecek ve içeceklere tarçın katın.
 

Gece burnunuz tıkalı uyumayın: Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin
 

Lokmalarınızı iyi çiğneyin: Lokmaların iyi çiğnenmesi sindirime yardımcı olacağından mide asidinin de daha az oluşmasını, dolayısıyla sabahları uyanıldığında ağız kokusunun oluşmamasını sağlar.
 

Limonlu su için: Limon ağız kokusunun giderilmesinde etkili bir yiyecek olduğunu için yemeğin yanında limonlu su için.
 

Dili ve yanakların iç kısmını da fırçalayın: Ramazan`da sadece diş fırçalamak tek başına yeterli olmaz. Ağız kokusunun önüne geçmek için dilin üstü ve bununla birlikte yanakların iç yüzeyleri de iyice fırçalanmalı.
 

Diş ipi ve ağız gargarası kullanın: Ağız bakımında sadece diş fırçası ile de kalınmaması gerekir. Diş ipi ve ağız gargarası kullanarak ağız kokusu oluşumunun tamamen önüne geçilebilmektedir.
 

Ramazan öncesinde diş hekiminizi ziyaret edin: Ramazandan önce ağız ve diş bakımınızı yaptırmanız oruç tutarken ağız kokusu problemi ile çok daha az karşılaşmanızı sağlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna