Rüyada Kandil Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri
Ana Sayfa »Rüya Tabirleri » Rüyada Kandil Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

Rüyada Kandil Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

   

Rüyada Kandil görmek ile alakali tabirler, Rüyada Kandil görmek ne anlama gelir? Rüyada Kandil nasil tabir edilir? Diyanet rüya tabirlerine göre ve Kandil dini rüya tabirlerinde Kandil anlamı ve tabirini huzursayfasi.com sitemizden takip edebilirsiniz.

Tiflisi Tabirleri : » İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada kandil görmenin on dörttabiri vardır:

1-Hükümdar/hükümet

2-Yargıç

3-Evlat

4-Düğün

5-Yöneticilik

6-Ev

7-Saygın kişi

8-Mutluluk

9-İlim

10-Zenginlik

11-Güzel geçim

12-Cariye

13-Menfaat

14-Görülenşeyin gerçek hayatta da yaşanması.

Başka birrivayete göre, İmam (a.s) şöyle buyurmuştur: Rüyada kandil görmenin dört tabirivardır:

1-Evlilik

2-İtaat

3-İzzet

4-İşlerin açılması.

» AllameMeclisî: Kandil görmek; zenginliğe işarettir.

» İbn-i Sîrîn: Kandil görmek; ibadet ehlibiri olacağınıza…

Evinize veya dükkânınızakandil astığınızı veya kandili yaktığınızı görmek; iffetli ve saliha birkadınla evleneceğinize işarettir. Aynı rüyayı bir kadın görürse, çok ibadetedecek demektir.

» Kirmanî: Kandil; evin hizmetçisine veyabazı tabircilere göre evin hanımefendisine…

Evinizdeyanan bir kandil olduğunu görmek; evin hanımefendisinin iyi bir kadın olduğuna…

Sönmüş birkandilin yandığını görmek; evin hanımefendisinin veya hizmetçinizin sıkıntıyaşayacağına…

Kandilingitgide söndüğünü görmek; evin hanımefendisinin veya hizmetçinizinöleceğine işarettir.

» CabirMağribî: Çakmak çakıp kandil yaktığınızı görmek; evliyseniz çocuk sahibiolacağınıza, bekârsanız evleneceğinize, yolculukta olan bir yakınınız varsaselametle geri döneceğine…

Şehirde çoksayıda kandil olduğunu görmek; bulunduğunuz şehirdeki vali veya yargıcınadil biri olduğuna, insanların huzur içinde yaşayacaklarına işarettir.

» İsmailEş’as: Elinizde çok sayıda kandil olduğunu görmek; saygınlık elde edecekbir çocuğunuz olacağına işarettir. Aynı rüyayı fasık biri görürse, tövbe edipAllah'ın yoluna döneceğine, müşrik biri görürse, hidayet bulup Müslümanolacağına işarettir. "(Ey Peygamber, biz seni) Allah’ın izniyle,bir davetçi ve nur saçan bir kandil olarak (gönderdik)."[133]

Kandilinizinsöndüğünü görmek; çocuğunuzun öleceğine veya saygınlığınızın azalacağına…

İkielinizde de kandil olduğunu görmek; dünya ve ahirette muradınızaereceğinize…

Elinizdeçift delikli veya çift fitilli bir kandil olduğunu görmek; ikiz çocuğunuzolacağına işarettir.


İhya Rüya Tabirleri : Yanan kandil hamile kadın için erkek ve ilim ehli bir çocuğa, hasta için şifaya, genç kız için kocaya, gizli şeylerin açığa çıkmasına, Kandilin söndüğünü görmek vefat etmeye, Gündüzün kandil yahut ışıkla yürüdüğünü görmek din yolunda istikamete, Kandil kkadına, insana yol gösteren kimseye, onun fitili çocuğa yahut kendisinden faydalanılan şeye, Kandil kabı insanın karakterine, hayat ve geçimine delalet eder.


Seyyid Süleyman : Rüyasında Camii kandilini yaktığını görenin, dindar bir oğlu olur. Kandil ve kandiller görmek; din ve takva ile yorumlanır. Söndürmek bunun tersidir. Evinde yanan bir kandilin söndüğünü görenin; ya kendisi, yahutta oğlu ölür. Bir rivayete göre makamından azl edilir.
Kirmani'ye göre, idare kandili (çırağ) görmek; evin hademesiyle yorumlanır.
Bir başka tabirci ise, rüyanın ev sahibini temsil ettiğini söylüyor.
Cabir'ül Mağribi diyor ki: Idare lambasını, çakmak veya kibritle yakanın çocuğu olur. Bekarsa evlenir yahut bir cariye alır. Gurbette kimsesi varsa, selametle döner.
Ibn-i Sirin demiştir ki; yanmakta olan birçok kandil (çırağ) görmek; adil melik, insaflı hakim ve zahid alimle tabir edilir. Bir kavle göre o yerde; düğün, ziyafet gibi neş'eli bir hal yaşanır.
Ismail el'Eş'as şöyle diyor: Elinde yanan bir çırağ gören, evlat sahibi olur. Îtibar ve makama kavuşur. Günahkarsa, tevbe eder. Müşrikse, hidayet bulur. Müslümansa ibadet etmeyi başarır. Elindeki idare kandilinin yani çırağın sönmesi, yukarıdaki yorumların tersidir. Ayrıca evlat kaybıdır. Elinde çifte fitilli kandil görenin, ikiz çocukları olur.
Ebu Said'ül Vaaz buyuruyor ki: Rüyada yanan çırağ görmek; kalp temizliği, din kuvveti ve murattır. Bir çırağ yakarak etrafı aydınlatan ilim tahsil eder. Çırağı üfleyerek söndüren, bir adama haksızlık yapmak ister. Fakat, muvaffak olamaz.


MollaCami Tabiri : Rüyada görülen minare kandili, oranın hizmetçisidir.Rüyada minarenin kandilinde görülen eksikliği ve fazlalığı, evin hizmetçisine nisbet edilir. Bazen de minare zevceye işarettir. Daha ayrıntılı bilgi için LAMBA konu başlığına bakınız...

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna