Rüyada Hurma Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri
Ana Sayfa »Rüya Tabirleri » Rüyada Hurma Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

Rüyada Hurma Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

   

Rüyada Hurma görmek ile alakali tabirler, Rüyada Hurma görmek ne anlama gelir? Rüyada Hurma nasil tabir edilir? Diyanet rüya tabirlerine göre ve Hurma dini rüya tabirlerinde Hurma anlamı ve tabirini huzursayfasi.com sitemizden takip edebilirsiniz.

Tiflisi Tabirleri : » İmam Cafer Sadık (a.s): Hurma görmenin üç tabiri vardır:

1-Evlat

2-Nimet

3-Mal.

Taze hurma;iyi evlat ve göz aydınlığına…

Taze hurmasuyu; temiz inanca ve helal mala işarettir.

» İbn-i Sîrîn: Hurma; mal ve menfaate…

Hurmayemek; ilim ehliyseniz ilminizin çoğalacağına, tüccarsanız malınızınartacağına…

Hurma yiyipçekirdeğini attığınızı görmek; ilim ehliyseniz dinî hükümleri yerinegetireceğinize, tüccarsanız hıyanetten uzak duracağınıza…

Olgunlaşmamış hurma yemek; çocuklarınızdan miras alacağınıza…

Evinizdebol miktarda kuru hurma olduğunu görmek; asalet sahibi biriyleevleneceğinize ve ondan menfaat elde edeceğinize…

Evinizdekikuru hurmaların tekrar yeşerdiğini görmek; hastaysanız, iyileşeceğinize…

Hurma kestiğinizi görmek; ev halkından birinin hastalanacağına…

Hurmanız olduğunu görmek;çocuk sahibi olacağınıza…

Aynı hurmayı yediğinizi görmek; mal ve nimet elde edeceğinize…

Çok miktarda hurmaya sahipolduğunuzu, bir bir yediğinizi ve kimseye vermediğinizi görmek; söz sahibibiri tarafından malınızın gasp edileceğine işarettir.

» Kirmanî: Taze hurmalarınız olduğunugörmek; sahip olduğunuz hurma miktarınca sıkıntı çekeceğinize ve mal elde edeceğinize…

Evinizde bol miktarda hurma olduğunu görmek; gördüğünüz hurmalar miktarınca, sahip olduğunuzmallardan gelir elde edeceğinize…

Hurmayemek; imanızın tadına varacağınıza ve işinizin düzene gireceğine…

Kurumuşhurma ağacı kestiğinizi görmek; yapmakta olduğunuz işin eksik kalacağına vedüzeninizin bozulacağına işarettir.

» CabirMağribî: Hurma ağacından siyah üzüm kopardığınızı görmek; nifak ehlibirinden hoş bir söz işiteceğinize veya bazı tabircilere göre, cahil birindenfaydalı bir söz işiteceğinize veyahut da üzgünseniz, sevineceğinize işarettir. "Hurmadalını kendine doğru silkele ki, üzerine taze, olgun hurma dökülsün."[124]

Rivayetedilir ki; adamın biri İbn-iSîrîn’in yanına gelerek, “Rüyamda hâkimin sarayında kırk adet hurma buldum”dedi. Bunun üzerine İbn-i Sîrîn, "Yarın hâkimin sarayında sana kırk kırbaçvuracaklar!” dedi. Ertesi gün bu tabir gerçekleşti ve adama kırk kırbaç vurdular.

Aradan bir yılgeçti ve aynı adam tekrar İbn-i Sîrîn’in yanına geldi. Yine aynı rüyayıgörmüştü. "Rüyada hâkimin sarayında kırk hurma buldum” dedi. İbn-i Sîrîn, "Kırk bin gümüşdirhem bulacaksın!" diye cevap verdi. Adam, "Geçen yıl da aynı rüyayıgörmüştüm, ama onu farklı bir şekilde yormuştun. Bunun hikmeti nedir?"diye sordu.

Bunun üzerineİbn-i Sîrîn şöyle cevap verdi: "Geçen yıl yanıma geldiğinde hurma mevsimisona ermiş, hurmalıklar kurumuştu. Bu yıl ise ağaçlar yeşil ve hurmalıklarhurma salkımlarıyla dolu. Ben de bunu gümüş dirheme yordum" dedi.Gerçekten de adam bir hafta sonra kırk bin gümüş dirhem buldu.

» ÇağdaşUlema: Hurma toplamak; aşk ve sevgiye…

Hurma ikram etmek; yapacağınızbir iyilikten dolayı öpüleceğinize…

Hurma yemek; bir kadınınsize gönlünü kaptıracağına…

Açık havada hurma ağacıgörmek; eski bir arzunuzun gerçekleşeceğine…

Evde süs olarak yetiştirilenhurma ağacı görmek; gelişen bir olaydan rahatsızlık duyacağınıza işarettir.


Diyanet Ruya : Rüyanızda bir hurma ağacı diktiğinizi görmeniz; sizin şeref kazanacağınıza, cömert ve iyi kalpli birisi olduğunuza, rüyanızda herhangi bir hurma ağacına çıktığınızı görmeniz; şeref ve itibar sahibi bir kişiye akraba olacağınıza, rüyanızda hurma ağacından düştüğünüzü görmeniz; ümit ve isteğinize kavuşacağınıza, rüyanızda hurma ağacının yaprağını, dalını ve lifini görmeniz; helâl yoldan elinize mal geçeceğine yorumlanır. Rüyanızda evinizde hurma ağacı görmeniz; asâletli bir kişi ile dostluk kuracağınıza, rüyanızda bu ağacın kuruduğunu görmeniz; eşinizden ayrılacağınıza, rüyanızda bu ağacın kuruduktan sonra tekrar yeşerdiğini görmeniz; eviniz halkından birisinin hastalandıktan sonra tekrar iyileşeceğine işaret eder. Ebu Saîd el-Vâiz'in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında bir Çok hurma ağacının olduğunu görmesi; o kimsenin büyük bir kişi olacağına, çok kazanç getiren bir işin sahibi olacağına, kişinin rüyasında Şiddetli rüzgardan bir çok hurma ağaçlarının devrildiğini ve kırıldığını görmesi; zulüm sebebiyle bir çok insanın felâkete maruz kaldıklarına delalet eder. Rüyanızda yangın sebebiyle birçok hurma ağacının yandığını görmeniz veya kolera ve taun gibi hastalıktan dolayı ülkenin bir çok ileri gelen kişilerinin öldüğünü görmeniz; bulunduğunuz memlekete bir Çok büyük kimselerin gelip yerleşeceklerine yorumlanır.


İhya Rüya Tabirleri : Yağmura, Kur'an-ı Kerim okumaya, ilim öğrenmeye, dine faydalı işler yapmaya, helal ve güzel rızka, Hurma yemek mala, mevsiminde hurma devşirmek iyi meziyetleri olan bir kadınla evlenmeye, zahmetsiz olarak elde edilecek dünyalığa, imanın tadına varmaya vee dünyalığa, Ham hurma görmek suya muhtaç olanın su bulmasına; bu hurma kızıl ise kanın, sarı ise safranın galebesine, Hacc mevsiminde hurma yediğini yahut ikram edildiğini görmek hacca gitmeye, Kuru bir hurma ağacından üzerine hurma düşmesi ikiyüzlü birinden ilim öğrenmeye, Mevsiminde taze hurma görmek bayındır bir şehirde memuriyete, mevsimi dışında görmek hastalanmaya, Hurma ağacını silkerek üzerine hurma dökülmesi sıkıntı ve kederden kurtulmaya, Hurmanın çekirdeğini çıkarmak çocuğun olmasına, Hurmasalkını aile fertlerinin bir araya gelmesine yahut bereketli kazanca, Hurma satıcısı sünneti bilen ve onu yaşayan kimseye, biriktirilmiş mala, Sarhoş etmeyen hurma şarabı ve hurma yağı alınteriyle kazanılan mala delalet eder.


Seyyid Süleyman : Kirmani demiştir ki: Taze hurmaya malik olan, rızkını yorgunluk ve zahmetle elde eder. Bir rivayete göre, büyükler sayesinde, sevinmektir. Taze hurma yemek; iman güzelliği ve işlerde intizamdır yani düzendir. Kirmani'ye göre, eline birçok hurma koruğu geçtiği halde bunlardan yemeyen önceleri devlet idarecilerinden eziyet görür. Fakat, zamanla onlar tarafından sevilir.
Ebu Said'ül Vaaz diyor ki: Taze hurma rüyası, bakımlı bir vilayetle tabir olunur. Mevsimi dışında taze hurma yemek; şifadır. bir görüşe göre, ferah ve sevinçtir.
Bazılarına göre taze hurma görmek; dinin güzelliğine işarettir.
Olgunlaşmış fakat, tamamiyle kuruyup toplanmamış hurma; bekası(*) olmayan, devamı gelmeyen helal maldır. Bu hurmayı ağaçtan koparıp yiyen, evlat sahibi olur. Ondan yerse, çocuğundan miras alır. Böyle hurmanın yeşil hurma olması, sevinç ve menfaattir. Kirmani'ye göre, olgunlaştığı halde tam kurumamış ağaçtaki hurmadan yiyen; hiç ümit etmediği yerden rızıklanır.
Rüyada hurma koruğu; tam ve mübarek malla yorumlanır. Bundan toplayıp yediğini gören, malından yer.
Bildiğimiz kuru hurma, güzel rızk ve ilim yahutta mirastır. Rüyasında bir miktar hurma bulup yediğini gören; büyük bir zattan hazır mala konar.
Hurmayı çekirdeğiyle beraber yiyen, haramla helali karıştırır. Eline tek hurma geçtiğini görenin karısı hamileyse, oğlan doğurur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna