Nasr suresi arapça yazılışı, okunuşu ve meali
Ana Sayfa »Kur'an-ı Kerim Portalı » Kur'an-ı Kerim Arapça » Nasr suresi arapça yazılışı, okunuşu ve meali

Nasr suresi arapça yazılışı, okunuşu ve meali

   

Nasr suresi arapça yazılışı, okunuşu ve meali

Yüce kitabımız Kuranı Kerim surelerinden Nasr suresi nerede inmiştir ve Nasr suresi kaç ayettir. Nasr suresi arapça yazılışı (Nasr Suresi arapça okunuşu) ve Nasr suresi meali bu sayfada derledik. İşte Kur'an ve Nasr Suresi hakkında tüm detaylar.

Kur'ân-ı Kerim, Allah tarafından Cebrâil (a.s) vasıtasıyla 23 senelik zaman dilimi içerisinde indirilmiş olan ve okunmasıyla tilavet olunan son mûciz kelâm'dır. Kur'an, Allah tarafından bize gönderilen son kitabın adıdır. Kur'ân, Allah tarafından, Cebrâil aracılığıyla kendisine dışarıdan bir müdahale olmadan indirilmiş, üzerinde herhangi bir kuşkuya yer bulunmayan son kutsal metindir. Gönderildiği toplumun dili dikkate alınarak Arapça olarak yirmi üç senelik bir zaman dilimi içerisinde peyderpey indirilmiş bir hikmet kaynağıdır. Onun bir benzeri bu güne kadar getirilememiştir ve bundan sonra da asla getirilemeyecektir.

Kur'an'ı okuduğumuzda ona karşı birçok görevimizin olduğunu görürüz. Şunu belirtmek gerekir ki, dindarlığımızın ve Müslümanlığımızın kalitesi Kur'ân'la kurduğumuz bağla doğru orantılıdır. Kur'ân bir şaka ve oyun aracı olmayıp Allah'ın hakk ile batılın arasını ayıran kesin sözüdür. Onunla buluşurken bizden istediği birtakım öncüller vardır. Onunla buluşurken, bizde o vahye karşı kesin bir imanın olması, şeytandan ve şeytanî birtakım duygu ve düşünlerden Allah'a sığınarak başlanması, vahye zihnimizde daha önceden var olan birtakım önyargılardan sıyrılarak kendi bütünlüğü içerisinde yaklaşılması, acele acele okunmaması, uygun yer ve zamanların kollanması, düşüne düşüne ve tane tane tilâvet edilmesi ve elde edilen birikimin hayata tatbik edilmesi hedeflenmelidir.

Nasr, yardım, üstünlük ve zafer anlamına gelir. Nasr Suresi Medinede nazil olmuş olup 3 ayettir. Sure adını ilk ayetinden almaktadır. Hz. Peygamberin tebliğinin gayesine ulaştığını, dolayısıyla dünyadaki görevinin tamamlanıp Yüce Dosta (Refik-i A'lâya) dönme zamanı geldiğini beyan buyurur.

Nasr Suresi; Kur ânda sûre olarak en son nazil olan sûredir. Mekke'nin fethiyle müslümanlar için bütün fetih kapılarının açılacağına işaret etmektedir. Bu küçük (kısa) sûreler, islâm tarihinin birer safhasını dile getirmektedir.

Mekke'den bir gece gizlice Ebû Bekir'le çıkan Peygamberimiz, 8 sene sonra Mekke'yi fethedip Ka'be'yi putlardan temizliyor. Ve insanlar, bölük bölük müslümanlığa giriyorlardı. İşte bu sûre o büyük hadiseye işaret ediyor.

Nasr suresi dinleNASR SURESİ

Nasr suresi arapça yazılışı

Bismillâhirrahmânirrahîm.

1,2,3. Allah'ın yardımı ve fetih (Mekke fethi) geldiğinde ve insanların bölük bölük Allah'ın dinine girdiğini gördüğünde, Rabbine hamd ederek tespihte bulun ve O'ndan bağışlama dile. Çünkü O, tövbeleri çok kabul edendir.

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İzâ câe nasrullahi velfeth
2- Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ
3- Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh, İnnehû kâne tevvâbâ

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna