Felak ve Nas sureleri anlamları, faziletleri
Ana Sayfa »Kur'an-ı Kerim Portalı » Kur'an-ı Kerim » Felak ve Nas sureleri anlamları, faziletleri

Felak ve Nas sureleri anlamları, faziletleri

   

Felak ve Nas sureleri anlamları, faziletleri

Yüce kitabımız Kuranı Kerim surelerinden Felak ve Nas sureleri anlamları, Felak ve Nas Sureleri fazileti (Felak ve Nas Sureleri faydaları), Felak ve Nas Sureleri arapça, Felak ve Nas Sureleri video ile Felak ve Nas Sureleri meali bu sayfada derledik. İşte Felak ve Nas Sureleri hakkında tüm detaylar.

Nas Suresi; Mekke'de nazil olmuş olup 6 ayettir. Adını, ayet sonlarında tekrarlanan ve insanlar mânasına gelen nâs kelimesinden almıştır.

Felak Suresi; Mekke'de nazil olmuş olup 5 ayettir. Adını ilk ayetinde geçip sabah manasına geldiği gibi yarmak manasına da gelen "Felak" kelimesinden almıştır. Felak ve Nas suresine Muavvizeteyn denir. İki sığındırıcı manasındadır.

İnsanoğlu her türlü bela ve kazalara karşı tedbir (önlem) almakla beraber herşeyin sahibi ve yaratıcısı olan Allâh"a sığmmav ise, en emniyetli, en güvenli bir yol ve en akıllı bir hareket olur.

Akıllı bir insan düşünür ve çok iyi bilir ki, görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen bir çok tehlikeli ve insana dehşet (korku) veren hadiseler vardır. İşte “Felâk ve Nâs Sûreleri” böyle tehlikeli durumlardan zarar görmemek için okunması emir ve tavsiye edilen sûrelerdir.

“Felâk ve Nâs Sûreleri” okunduğu vakit ikisi birden okunur. Hatta “İhlâs” ve “Fâtiha” Sûreleri de bu iki sûreye ilave edilerek okunur. Sevgili Peygamberimizin tavsiyeleri böyledir.

Felak ve Nas Sûrelerinin Fazileti

Felak ve Nas Sûrelerinin faziletinin büyüklüğünü öğreten birkaç Hadis-i Şerif meâli şöyle;

1. “Hiçbir dua eden bunun (Muavvizeteyn) gibisiyle dua etmemiştir. Hiçbir sığman, (Muavvizeteyn) gibisiyle (Allah'a) sığınmamıştır.” 

Hz. Ukbe Bin Âmir (R.A.) şöyle anlatıyor:

“— Hz. Peygamber (Aleyhisselâm) ile birlikte yürüyordum. Bana:

Ey Ukbe, söyle! buyurdu. Ben de:

— Ne söyleyeceğim? Ya Rasûlallâh! dedim:

— Felâk ve Nâs Sûrelerini oku. buyurdu. Okudum bitirdim. Resûlullâh (S.A.V.) yukarıdaki hadisi buyurdu:

“Hiçbir dua eden bunun (Muavvizeteyn) gibisiyle duâ etmemiştir. Hiçbir sığman, (Muavvizeteyn) gibisiyle (Allah'a) sığınmamıştır” dedi.

MUAVVİZETEYN, Felak ve Nas Sûrelerinin ismidir. İki sığındırıcı, kendilerini okuyarak Allâh"a sığınma vasıtası olarak okunan duâ demektir.

Bu iki sûre nazil olmadan (inmeden) Yüce Peygamberimiz birçok dualar okuyarak Cenâb-ı Hakka sığındılar. Felak ve Nas Sureleri nazil olduktan sonra birçok okuduğu sığınma dualarını bıraktı, yalnız bu Felak ve Nas Surelerini okur oldular.

Yine Hz. Peygamber Efendimiz

2. “Allâhü Teâlâ bana, benzeri görülmemiş (sığınma) âyetleri indirdi (gönderdi). Bu âyetler, Felak ve Nas Sûreleridir” buyurdu.

Yine aynı râvi şöyle demiştir:

3. "Resûlullâh (S.A.V.) her namazın arkasından Felak ve Nas Sûrelerini okumak için bana emretti

4. Sabahladığın ve akşamladığın zaman, üçer kere (İhlas, Felak ve Nas Sûrelerini) oku. Bunlar her yönden sana kifayet eder.” buyurdu.

Yani, ne gibi, hayır istersen bu sûreleri okuman sana o istediğin haynn gelmesini sağlar. Ne gibi şer ve zararlardan Allâh"a sığınmak istersen, bu sûreleri okuman seni onlardan emin kılacaktır.

Sözün kısası bu sûreleri okuman senin dünyanı cennet edecektir. Dünyası cennet olanın âhireti de cennet olmuş (olacak) demektir.

Hz. Aişe vâlidemiz şöyle demiştir:

5. “Resülullâh (S.A.V.) Efendimiz, her gece gelip yatağına yatacağı zaman (İhlas-Felak-Nas Sûrelerini) okur ve iki mübarek elini birleştirerek onlara (ellerine) liflerdi. Sonra da okuyup üflediği bu iki mübarek eliyle önce mübarek başını, yüzünü ve mübarek vücudunun ön kısmını meshederek başlar ve mübarek vücudunun arkalarından mübarek ellerinin yetişebildiği yerleri sıvazlayarak meshederdi. Bu şekilde okuyup üfleme ve sıvazlamayı ise, üçer defa tekrarlardı.”

Yine Hz. Aişe validemiz şöyle anlatmıştır.

6. “Hz. Peygamber, bir ağrısı, ya da bir sancısı olduğu zaman, (Felak ve Nas Sûrelerini) okuyup kendi üzerlerine üflerdi.”

Peygamberimiz hastalanıp halsiz düştüğü zaman ise, yani; "Ağrısı şiddetlenince ben aynı sureleri okuyup Hz. Peygamberin mübarek ellerine üfler onlarla O"nun mübarek vücuduna meshederdim. Bununla Hz. Peygamberin mübarek elinin bereketine ermeyi ümid ederdim.”

Felak ve Nas Sureleri hastalara dahi okunur:

Mişkâtül Mesâbih"de şöyle kaydedilmiştir: Hasta olan kimselere, sihir (büyü) yapılan kimselere dahi (Felak ve Nas Sûreleri) okunması fayda verir. Bu okuma işi ise; hasta ya kendisi okur, ya da başka bir bilen tarafından okunabilir. Okuma işi 41 kere olur. Yani 41 gün, 41 kere okunması ve hastanın şifa bulmasu umulur. iyilişme üç günde, beş günde veya yedi günde dahi olabilir.

Felak Suresi ve Anlamı

Felak Suresi Arapça yazılışı

felak suresi arapça

Felak Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul e'ûzü birabbil felak
2- Min şerri mâ halak
3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4- Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad
5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

Felak Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- De ki: "Sığınırım o sabahın Rabbine,
2- Yarattığı şeylerin şerrinden,
3- Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,
4- o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden
5- ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!"


Nas Suresi anlamı ve okunuşu

Nas Suresi Arapça yazılışı

nas suresi arapça

Nas Suresi Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul e'ûzü birabbinnâs
2- Melikinnâs
3- İlâhinnâs
4- Min şerrilvesvâsilhannâs
5- Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
6- Minelcinneti vennâs

Nas Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
2- İnsanların hükümdârına,
3- İnsanların ilâhına,
4- O sinsi vesvesecinin şerrinden.
5- O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.
6- Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Nas Suresi Dinle

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna