Zilzal Suresi Meali Suat Yıldırım
Ana Sayfa »Kur'an-ı Kerim Portalı » Suat Yıldırım Kur'an-ı Kerim Meali » Zilzal Suresi Meali Suat Yıldırım

Zilzal Suresi Meali Suat Yıldırım

   

Zilzal Suresi Meali Suat Yıldırım

ZİLZÂL SÛRESİ: Medinede inmiş olup 8 ayettir. Mekkede nazil olduğunu kabul edenler de vardır. Sûre adını, birinci ayetinde geçen fiilin masdarından almıştır. "Deprem" mânasına gelmektedir. Kıyametten hemen önce gelecek olan şiddetli depremden, daha sonra bütün ölülerin kabirlerinden çıkıp hesap vereceklerinden bahseder.  

 
Bismillahirrahmanirrahim.

1 - Yer o müthiş depremiyle sarsıldığı zaman,

2 - Ve yer bağrındaki ağırlıkları çıkardığı zaman,

3 - İnsan şaşkın şaşkın: "Ne oluyor buna!" dediği zaman,

4 - İşte o gün yer, üstünde olan biten her şeyi anlatır:  Hz. Peygamber (a.s) bir hadis-i şerifinde bu ayetin açıklanması ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: "Yeryüzünün haber vermesi, her erkek ve kadının üzerinde neler işlediklerini haber verip şahitlik etmesidir, "Şu ve şu günlerde şunu, şunu işlediniz" demesidir. Yerin konuşması mecazdır diyen müfessirlerin yanında, Allah dilerse gerçekten de konuşturur, diyenler de vardır.

5 - Çünkü Rabbin ona bunları vahyeder.

6 - İşte o gün bölükler halinde insanlar,  kabirlerinden çıkıp Yüce Divana dururlar,  ta ki yaptıklarının karşılığını görüp alırlar.

7 - Zerre ağırlığınca hayır yapan onu bulur,

8 - Zerre ağırlığınca şer yapan da onu bulur.  Zerre: Görünür-görünmez derecede gayet küçük karınca, Güneş ışınında sezilebilen zerrecikler demektir. Burada maksat, beşer duyusunun ilgilenebileceği en küçük şeyle, sorumluluğun asgarisini bildirmektir. Asıl maksat, en küçük bir hayr veya şerrin Allah nezdinde kaybolmayacağını açıklamaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna