Atatürkün 23 Nisan sözleri
Ana Sayfa »Güzel Sözler » Atatürkün 23 Nisan sözleri

Atatürkün 23 Nisan sözleri

   

Atatürkün 23 Nisan sözleri

23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. İşte Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 23 Nisan ile ilgili söylediği sözler.

– 23 Nisan, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gündür.

- Çocuk yurdun temelidir.

- Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. (Atatürk)

– Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar.

- Bağımsızlığın kıymetini bilen çocuklarımız geleceğimizin en büyük teminatıdır.

- 23 Nisan bağımsızlık; Bağımsızlık 23 Nisan'dır.

- Her çocuğun doyasıya yaşaması gereken 23 Nisan, Türkiye'nin tek ulusal bayramıdır.

- Türk Milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır. (Atatürk)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir anlayışla iki farklı ve önemli unsuru bir arada taşıyan milli bayramımızdır.

- Egemenlik verilmez, alınır. (Atatürk)

- Milli Egemenlik Milletin namusudur, şerefidir, haysiyetidir. (Atatürk)

- Yeni Türkiye'nin öz cevheri Ulusal Egemenliktir. Ulusun kayıtsız şartsız egemenliğidir. (Atatürk)

- Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. (Atatürk)

- Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. (Atatürk)

- Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur. (Atatürk)

- Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.. (Atatürk)

- Ben çocuk haftasını, çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim. Bu tedbirim, milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmelidir.

- Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Türkiye'nin istikbâline, kendi benliğine, millî an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzûmu öğretilmelidir.

- Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

- Kurtuluş ve bağımsızlık davasıyla baş kaldıran tüm Anadolu'nun bu kutsal davası temsil ve savunma için oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920 Nisanının yirmiüçüncü günü açılmıştır. Yeni ve yüce bir tarihe başlangıç olan bu kutlu günü milletin belleğinde sonsuza kadar yaşatmak üzere Meclisimiz bugün 23 Nisan tarihinin Milli Bayram sayılmasını bir özel yasa ile kabul etmiştir. 1921 (Atatürk'ün T.T.B.IV, s. 381)

- 23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder. 1922 (Atatürk'ün S.D.V, s. 96)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna