Resimli 10 Kasım Mesajları
Ana Sayfa »Güzel Sözler » Resimli 10 Kasım Mesajları

Resimli 10 Kasım Mesajları

   

10 Kasım; Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının dönümüdür. 10 Kasım 2019 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılalı tam 81. yılı. Atatürk'ümüzü kaybedişimizin Özlemi her geçen gün biraz daha katlanarak artmakta. Hepimizde bir hüzün ve burukluk. Bu üzüntülü günümüzde ulu önderimizi anmak için 10 Kasım mesajları (Resimli 10 Kasım Mesajları) bu sayfada derledik. İşte 10 Kasım Atatürk'ü Anma gününü ve önemini anlatan 10 Kasım mesajları resimli ve 10 kasım hakkında bilgi.

10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası

Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05'te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

En Güzel 10 Kasım Şiirleri Sayfası İçin Tıklayın!

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05'te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Atatürk'ün ilk hastalık belirtisi 1937 yılında ortaya çıktı. 1938 yılı başlarında Yalova'da bulunduğu sırada, ciddî olarak hastalandı. Buradaki tedavi olumlu sonuç verdi. Fakat tamamen iyileşmeden Ankara'ya yaptığı yorucu yolculuk, hastalığının artmasına sebep oldu.
 

Hastalığının ciddiyetini kavrayarak 5 Eylül 1938'de vasiyetini yazıp servetinin büyük bir kısmını Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına bağışladı.

10 Kasım Mesajları Sayfası İçin Tıklayın!


Atatürk'ün hastalığı tekrar şiddetlendi. 8 Kasımda sağlığıyla ilgili raporlar yayımlanmaya başlandı. Bütün memleketi tekrar derin bir üzüntü kapladı. Her Türk'ün kalbi onun kurtulması dileğiyle çarpıyordu. Ancak, kurtarılması için gösterilen çabalar sonuç vermedi ve korkulan oldu. Dolmabahçe Sarayı'nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, hükmünü uyguladı. Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldı.


RESİMLİ 10 KASIM MESAJLARI

resimli 10 kasım mesajları

10 kasım ile ilgili sözler  Çağımızda hiçbir isim Atatürk'ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.

10 kasım ile ilgili sözler  10 Kasım 1938 yılının üzerinden 77 yıl geçti. Yıl 2015 aradan geçen bunca zaman sadece özlemimizi biraz daha arttırdı. Çok özledik Atatürk'ü.

10 kasım ile ilgili sözler  Büyük Önder Atatürk'ün bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olarak, onun ilkelerine olan bağlılığımızı en derin bir şekilde bugünde tüm dünyaya ilan ediyor, onun hedeflediği modern ve çağdaş bir ülke olma yolunda hızla ilerlediğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

resimli 10 kasım mesajları 1

10 kasım ile ilgili sözler  Kurmuş olduğun demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ebediyete kadar yaşatacağımızı, ilke ve devrimlerinin yılmaz koruyucuları olacağımızı bir kez ifade eder, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyeye getireceğimize manevi huzurunda söz veririz.

10 kasım ile ilgili sözler  Seni anlıyoruz büyük Atatürk, seni seviyoruz tüm kalbimizle, seni özlüyoruz büyük Atatürk, seni anıyoruz 10 Kasım gelince.

Resimli 10 Kasım Mesajları (Diğer Resimleri) görmek için aşağıdan ileri sekmesini tıklayınız.

Yazının Devamı İçin Aşağıdan 2. Sayfayı Tıklayın.
Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna