Gebelikte Folik Asit Alımı
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Gebelikte Folik Asit Alımı

Gebelikte Folik Asit Alımı

   

Gebelikte Folik Asit Alımı

Hamilelikte folik asit neden gereklidir? Folik asit ne işe yarar, ne kadar tüketilmelidir? Hamilelikte folik asit kullanımının önemi nedir? İşte Folik Asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve tüm bilgiler...
 

Hamilelikte folik asidin en önemli görevi; Bebekte beyin ve omurganın kapanması sırasındaki anomalileri engellemesidir. Gebeliğin özellikle ilk 12 haftası ve gebelikten bir ay önce folik asit takviyesi alan annelerin bebeklerinde merkezi sistem anormalilerin azaldığı görülmüştür. Bu durumu sıfırlamak mümkün olmamakla birlikte ciddi derecede azaltmak mümkündür. Bu sebepten planlı gebeliklerde hamile kalmadan 1 ay önce günde 0,4 mg folik asit alımına başlanmalı, hamile kaldıktan sonra da en az 12 hafta folik asit alımına devam edilmelidir.

Folik asit içeren gıdalar; Folik asit özellikle yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, portakal, mandalina da bol miktarda bulunur. Ancak gebeliğin ilk aylarında bulantı ile birlikte bu gıdaların yeterli miktarda tüketilememesi riskine karşın vitamin desteği olarak hap şeklinde alınmasında fayda vardır.

Folik asit ihtiyacı bazı bayanlarda daha fazla olabilir.
- Daha önceki gebeliklerde doğumsal anomalinin oluşması,
- Annenin şeker hastası olması,
- Annenin epilepsi hastası olması ve ilaç tedavisi görmesi,
- Annenin bağırsaklarında vitamin emilim bozukluğunun olması gibi durumlarda annenin folik asit ihtiyacı normalden daha fazla olacaktır. Bu durumda normalin 10 katı folik asit alımı gerekecektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna