Çoğu Gebelik riskleri
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Çoğu Gebelik riskleri

Çoğu Gebelik riskleri

   

Çoğu Gebelik riskleri

Çoğul gebelik oranları dünyü çapında değişkenlik göstermektedir. ikiz gebelikler en düşük Japonya´da en yüksek Afrika´da görülmektedir. Çoğul gebeliklerde tekil gebeliklere göre daha fazla riskler görülmektedir.

Erken Gebelik Belirtileri

Bulantı ve kusma tekil gebeliklere göre daha yoğun ve erken karşılaşılmaktadır. Gebelik hormonları daha yüksek seviyelerde seyretmektedir.

Düşük Riski

Çoğul gebeliklerde düşüklere tekil gebeliklerden daha sık rastlanmaktadır (yaklaşık 2 kat ve çoğunlukla 10 - 14. hafta arasında)

Kaybolan İkiz Eşi Sendromu

İkiz ve ikiz üstü çoğul gebeliklerde başlangıçta oluşan fetus sayısı daha sıklıkla doğanlardan fazladır. Birinci trimesterde (12. haftaya kadar) bir veya birden fazla fetusun gelişiminde durumu görülebilir. Bu olay ultrasonografi ile görülebilir. Birinci trimestirde görülen vaginal kanamalar bu sendrom ile ilişkili olabilir. İkiz eşinin kaybından sonra kalan fetusun durumu çoğunlukla iyidir.

Çoğul Gebeliğe Bağlı Rahatsızlıklar

Sırt ağrısı, nefes darlığı, yürüme zorlukları (özellikle gebeliğin sonlarına doğru) ve basınç promleri çoğul gebeliklerde daha sıktır.

Anemi

Çoğul gebiliklerde anemi tekil gebeliklerden daha sıktır. Kırmızı kan hücrelerden daha fazla artış gösteren kan hacmi hemoglobin konsantrasyonunu düşürür ve tekil gebeliklerle kıyaslandığında daha kayda değer hemoglobin düşüşlerine yol açar (Birinci ve İkinci trimesterde).  Ancak üçüncü trimesterde tekil gebeliklerle karşılaştırıldığında hemoglobin düzeylerinde anlamlı fark görülmemiştir.

Erken Doğum

İkiz gebeler üzerinde yapılan çalışmalarda erken doğum yani 37. haftadan önce  gerçekleşen doğum oranı %43.6´dır (tekiz gebelerde % 5.6). Bu oran giderek artmaktadır. Çok erken doğum yani 32. haftadan önce gerçekleşen doğum oranı ise % 6´dır. Fetus sayısı arttıkça ortalama gebelik süresi azalmaktadır.

İkizlerde Tek Fetusun Ölümü

Çoğul gebeliklerde fetuslardan birinin ölme riski % 2 ile % 6 arasındadır. Bu durumda annedeki psikolijik travma, yaşayan fetus veya fetusların sağlığıyla ilgili endişelerden dolayı daha da artmaktadır. Anne öncelikle gelecekte ikizlerden biri olmadan yaşamaya adapte olmaya çalışırken diğer yandan kalan fetusla arasında bir bağ oluşturmak zorundadır.

Sezaryan Doğum Olasılığı

İkizler tekillere göre daha sık olanlardan sezaryan ile doğmaktadırlar. Çoğul doğumlarda fetus sayısı ne kadar artarsa, sezaryan doğum olasılığı da o kadar artmaktadır.

Doğum Sonrası Sorunlar

Doğum sonrası kanama çoğul gebeliklerde daha fazladır. İki yada daha fazla bebeğin ihtiyaçları ile başa çıkmayı öğrenmek anne için stresli olabilir. İkiz annelerinde depresyon yüzdeleri daha yüksektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna