Cinsel ilişkiden sonra vajina yıkanmalımı
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Cinsel ilişkiden sonra vajina yıkanmalımı

Cinsel ilişkiden sonra vajina yıkanmalımı

   

Cinsel ilişkiden sonra vajina yıkanmalımı

Cinsel ilişki sonrasında vajinanın içini yıkamak birçok kadının başvurduğu bir yöntemdir. Vajina temizliğinde sabun ya da kozmetik ürün kullanmak da ayrıca bir soru... Peki vajina içini yıkamak ne kadar doğrudur? Vajina sabunla yıkanabilir mi?
 

Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenir?

Cinsel ilişki sonrası vajinal duş alımı iki nedenden ötürü yapılır: Birincisi, spermleri yıkayarak uzaklaştırıp, gebelikten korunmak. İkincisi, karşı taraftan bir şey bulaşma ihtimali varsa bunu gidermek.
 

Ancak, her ikisini de vajinal duşla başarmak mümkün değildir. Çünkü spermler çok hareketli hücreler olduğu için zaten ilişki anında yollarına girerler. Vajinal duşla hamile kalma olasılığını ancak 10'dan 9'a düşürebilirsiniz, daha fazla bir şey yapmak mümkün değildir.
 

Vajinayı su ile yıkamak, enfeksiyon yapan bakteriler, virüsler veya mantarların giderilmesini sağlamaz. Vajinal duşun temizlik açısından hiçbir anlamı olmadığı gibi hatta zararı bile olabilir. Dolayısıyla vajina içini yıkanmasını hiçbir şekilde önermiyoruz. Hangi amaçla yıkanır ise yıkansın döl yolunun yıkanması hem amacına hizmet etmiyor hem de üreme organları iltihabından dış gebeliğe ve hatta kansere kadar varan çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.
 

Cinsel ilişkiden sonra Vajina sabunla yıkanabilir mi?

Vajina sabunla yakanılmamalıdır. Çünkü vajinanın içindeki asidik ortam vardır ve sabunun o asidik ortamı bozma ihtimali çok yüksektir. Ancak, dış genital bölge yıkanabilir.
 

Vajinayı sabunla yıkamak, yanma hissine neden olabileceği gibi bu bölgedeki iyi, zararsız bakterilerin ve vücut savunma elemanlarının yok olmasına da neden olabilir. Bu da ciddi enfeksiyonlara yol açar. Vajina için üretilen temizleme sıvıları sadece dış genital bölge için tasarlanmıştır.
 

Cinsel ilişkiden sonra Vajinayı temizlemek gerekir mi?

Normalde vücudun dışa bakan her bölgesinin kendini temizleme mekanizması vardır. Buna göre vajinanın da kendine özgü temizleme mekanizması vardır. Vajinanın içini sürekli olarak ıslatan salgı, içerisinde bakterileri öldürmeye yönelik lökositler ve bazı iyi nitelikli bakterileri içerir. Bu nedenle vajina hiçbir şey yapılmasa da temiz kalacak bir ortamdır. Temizlemeye yönelik uygunsuz herhangi bir prosses edilirse, bu durum vajinanın aleyhine işleyebilir. Vajinanın iç, ilaveten bir enfeksiyon durumu yoksa, temizlenmesi gereken bir organ değildir.
 

Vajina temizliğinde kozmetik ürün kullanmak doğru olur mu?

Kozmetik ürünlerin içinde birçok kimyasal maddeler mevcuttur. Bundan herhangi birine karşı alerjik bir durum söz konusu olursa, "vajinit" denilen çok ciddi vajina enfeksiyonu veya herhangi bir inflamatuar prosses oluşabilir. Vajinanın doğal bir bariyeri (engeli) vardır ve oradaki doğal bakteri ortamı, kötü nitelikli bakterilerden korumak için çalışıyor. Vajina içine kozmetik ürün kullanıldığında ve o doğal bakteri ortamı bozulursa enfeksiyonlar meydana gelir. Buna göre, kozmetik ürünleri direkt olarak vajinanın içine uygulamasını önermiyoruz.
 

Vajinanın temiz olduğu nasıl anlaşılır?

Cinsel yaşamı olmayan bir kadının, henüz bekaret zarı varsa, vajinal hijyen meselesi için rahatsız olmasına gerek yok. Ancak, cinsel yaşam başladıktan sonra kadınlar, kendi kendilerine vajinalarının hijyenik durumunu test etmek isterlerse, vajinal salgısında kokusunda, miktarında artış olup olmadığına ve rengine bakabilirler. Bazen normalde koku olmadan bile, ilişki sonrasında ortaya kötü bir koku çıkabilir. Bu, infeksiyonal bir durum söz konusu olduğunun işaretidir. "Bakteriyel vaginoz" denilen özel bir bakteri türü olabilir. Bunun tedavisi çok kolaydır.
 

Vajinal gigiyenayasından şüphelenen kadınlar, doktora müracaat ederlerse, yapılacak testler sonucunda, eğer bir enfeksiyon tespit edilirse, tedavi ile vajina yeniden eski sağlıklı durumuna kavuşacaktır ...

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna