Kürtaj hakkında bilgi
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Kürtaj hakkında bilgi

Kürtaj hakkında bilgi

   

Kürtaj hakkında bilgi

Kürtaj veya gebelik sonlandırılması rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle sona erdirilmesidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ülkemizde reşit kadınlara tanınan yasal ve çağdaş bir haktır.

Kürtaj olacak gebeliğin 10 haftayı geçmemesi gerekir.

Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe artar. Yasal sınır da bu sebeplerle tespit edilmiştir. 10 haftadan daha büyük gebeliklerin sonlandırılması tıbbi olarak daha fazla problemlidir. Bu yüzden kürtaj kararı alındığında yasal sınır olan 10 haftanın geçirilmemesi gereklidir. Adet gecikme olmasa bile gebelik şüphesinde mutlaka bir jinekoloğa müracaat edilmelidir.

Kürtaj nasıl uygulanır?
 
Vajina ve rahim ağzı, işlem esnasında mikrop düşmesin diye dezenfekte edici sıvılarla temizlenir. Bu işlem uyutularak ya da lokal uyusturularak edilebilir. Lokal anestezi daha önce normal doğum yapmış bayanlarda daha rahat uygulanabilir. Daha sonra rahim ağzı mum denen aletlerle yeteri kadar genişletilir. Özel plastik vəsitə ile rahim içine girilir. Aldanıl vasıtasıyla negatif basınç uygulanarak rahim içi boşaltılır.

Kürtaj sonrası
 
 - Kürtaj sonrası eğer yatırılmışsanız bir süre gözlem altında tutulmanız uygundur. Ortalama yarım saat dinlenmek yeterlidir. Lokal anestezi ile işlem yapılırsa bu durumda gözlem daha kısa tutulabilir. Kanamaya kontrol etmek çok önemlidir. Eğer bir sorun yoksa, kürtaj olan kişi reçete yazılarak eve gönderilebilir. Reçetede antibiyotik, ağrı kesici ve gerekirse kanama dayandırıcılar yer almalıdır. Yeme içme serbesttir.
 
 - 1 hafta sonra mutlaka polikliniğe gelmelisiniz. Ateş yükselmesi, aşırı kanama ve aşırı ağrı hallerinde mutlaka doktorunuzu haberdar etmelisiniz.
 
 - O gün ve sonraki birkaç gün Karnınızın alt kısmında hafif şekilde adet sancısına benzer ağrılar olabilir. Ağrı kesiciler kullanılabilir.
 
 - Ameliyat sonrası 3-4 gün kadar Lekelenme tarzında kanamanız olabilir. Kanama ile birlikte ufak pıhtı ya da parçalar da gelebilir. Bu tamamen normal bir durumdur ve hatta biraz kanama, rahim içinde pıhtı kalmaması için faydalıdır. Buna karşılık kanamanın hiç olmaması da anormal bir durum değildir. Bu durumda rahim içinde pıhtı derlenebildiği olabilir. Daha sonra şiddetli ağrılara yol açabilir. Bir anda kan boşalmaları olabilir. Aşırı kanama oluşursa da doktorunuzu haberdar etmelisiniz.
 
 - Ameliyattan sonra ayakta banyo yapabilirsiniz ancak kanama devam ettiği sürece havuza ve denize girmek sakıncalıdır.
 
 - Ameliyattan sonra bir hafta kadar ilişkiye girilmesi de rahim ağzı genişletme işlemi uygulandığından uygun değildir. Kanama devam ettiği sürece de cinsel ilişki sakıncalıdır. Kanama bittikten sonra ilişkiye girebilirsiniz.
 
 - Eğer kürtajdan sonra beklenmeyen bir şekilde ateş yükselmesi olursa mutlaka doktorunuza başvurun.
 
 - Çok küçük gebeliklerde bazen gebelik tam boşaltılmıyor ve gebelik rahim içersinde devam edebiliyor. 5 haftadan küçük gebelikler için bu durum daha çok rastlanmaktadır. Fark edildiğinde 1 hafta sonra kürtajın tekrarı gerekir. Bu nedenle kürtajın en erken 5-6. haftalarda yapılması ve polikliniğe gidilmesi önemlidir.

İlk gebelikte kürtaj olan kadınlar bir daha hamile kalabilir mi?
 
Uygun şartlar altında, tecrübeli Jinekologlara tarafından gereği gibi yapılan gebelik sonlandırmalarında herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Eski dönemlerde vakum tekniği kullanılmadan sadece "küret" kullanılarak yapılan abortlarda rahim içerisinin zedelenme ihtimali daha fazlaydı. Ve yine önceki yıllarda, etkili dezenfeksiyaediciler ve antibiyotikler olmaması nedeniyle yapılan işlem sonrasında enfeksiyon (iltahaplanma) ihtimali daha fazla olduğundan böyle bir inanış geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Ancak günümüzde hijyenik bir ortamda ve uygun teknikle tecrübeli Jinekologlara tarafından yapılan abortlarda, ilk gebelik de olsa, işlem sonrası istenmeyen bir sorunun meydana gelme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Kürtaj sonrası "parça kalması" nedir?
 
Kanuni gebeliğin bozulması hallerinde yapılan kürtajlarda yaklaşık olarak% 3-5 oranında gebeliğin bazı parçalarının tam olarak alınamaması sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle de rahim içersinde miyom varsa ve rahim içi boşluğu miyom yüzünden normal anatomisinin bozulduğu durumlarda bu sorun ortaya çıkabilir. Bu durum kendini bir iki hafta geçmesine rağmen devam eden kanama şeklinde belli eder. Bazen de özellikle büyük gebelik haftalarında uygulanan kürtaj işleminde "parça kalsa" vajinadan kanamayla birlikte parça atıldığı da gözlenebilir.


Kürtajdan sonra adet gecikmesi
 
Kürtaj sonrası ilk adet genellikle 4-6 hafta sonra görülür. Kürtajın yapıldığı gün adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir ve normalde kaç günde adet görülüyorsa o kadar süre sonra ilk adetin olması beklenir. Bazen de bu süre 50-60 güne kadar gecikebilir. Eğer beklenen günde adet görülmezse mutlaka doktora gitmelidir.
 

Kürtajda Ne tür Anestezi Kullanılır ?
Gebelik sonlandırılması genel anestezi altında veya lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Daha önce doğum yapmamış bayanlarda rahim ağzı küçük ve kapalı olduğundan genel anestezi altında rahim ağzı açılma işlemi yapılması daha konforludur. İşlemin kendisi 10-15 dakika, genel anestezi alma durumunda ise tüm işlem ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Daha önce normal doğum yapan bayanlarda lokal anestezi ile kürtaj uygulaması da yapılabilir.
 

Lokal anesteziyle yapılan kürtaj uygulamalarında işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar nelerdir?

Lokal anestezide uygulanan anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (rahimin sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle refleks olarak bayılma oluşması). Bu, geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür.

-İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi de oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.

-Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (çok nadiren karşılaşılan bir durumdur). Tahliye rahim ağzını açıcı bir ilaç uygulamasın takiben birkaç gün sonrasına ertelenir.

Genel anestezi verilerek uygulanan kürtaj işlemi bittikten yaklaşık 1 saat sonra evinize dönebilirsiniz.    Bir hafta sonra kontrol için tekrar gelmeniz önemlidir. Bu kontrol muayenesinde size ayrıca aile planlaması hakkında bilgi verilecek ve size uygun olan korunma yöntemi tartışılacaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna