Genital bölge kaşıntılarının nedenleri
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Genital bölge kaşıntılarının nedenleri

Genital bölge kaşıntılarının nedenleri

   

Genital bölge kaşıntılarının nedenleri

Vajinada kaşıntı, vajina bölgemizi ele geçirip bize kendimizi huzursuz hissettiren bir illettir. Çok büyük bir ihtimalle vajinal mantar hastalığının varlığına işaret eder.  Bu mantar çeşidinin tıp dilindeki adı da “Candida Albicans”tır.
 

Kadınlarda sıklıkla gözlenen Vajinal kaşıntılar hangi durumlarda, hangi hastalığın belirtisi olabileceğine dair size bilgi vermek istiyoruz.
 

Halk arasında vajina kaşıntısı söz konusu olduğunda, ilk akla gelen, vajinal mantar hastalığıdır.
 

Kadınların yaklaşık %75'i hayatlarında en az bir kez genital mantar enfeksiyonu geçirirler. Genital bölgede normal şartlarda mantarlar bulunur ve bunlar hiç bir sorun çıkarmadan yaşarlar.

Genital mantar enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almazlar. Aktif cinsel yaşamı olmayan kadınlarda da genital bölgede mantar enfeksiyonları oluşabilir.

Çoğu kadın tüm hayatı boyunca en fazla 5-6 kez mantar enfeksiyonu geçirir. Genital hijyen kurallarının yanlış uygulanması, gebelik süreci, doğum kontrol hapı kullanımı ve ender olarak şeker hastalığı genital bölgede mantarların enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenlerdir ve bu kadınlar sık sık bu enfeksiyon için ilaç kullanmak durumunda kalırlar.

Bazı durumlarda ise genital bölgedeki kaşıntının nedeni mantar enfeksiyonu değildir. Kaşıntının nedeninin belirlenmesi için yapılan jinekolojik muayenede olayın mantar değil bölgesel allerjik bir reaksiyon olduğu ortaya çıkar. Bazen de olay tümüyle psikolojik kökenlidir.

Candida albicans ve/veya Torulopsis Glabrata adı verilen iki mantarın neden olduğu genital mantar enfeksiyonu en sık vulva ve vajinada yoğun kaşıntıyla birlikte peynir kesiği şeklinde, beyaz renkli, kokusuz akıntı şeklinde belirti verir. Bazen akıntı çok yoğun olabilir. Dış genital bölgede enfeksiyonun kendisine ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık olabilir. Bazı durumlarda kaşınmanın yarattığı tahriş idrar yaparken yanmaya neden olabilir.

Enfeksiyonun tedavisinde fitil ya da krem şeklinde tedavi veya hapla tedavi tercih edilir. Sık geçirilen enfeksiyonlar hariç, eş tedavisi yapılması zorunlu değildir.
 

Mantar enfeksiyonunun oluşma sebeplerini sıralayacak olursak:

Antibiyotik kullanımı: Düzenli olarak antibiyotik kullanıyorsanız ya da 1 şişe antibiyotiği bitireli çok az zaman olduysa vajinal mantara yakalanma olasılığın gerçekten yüksek demektir. Dikkat et! Kesin demiyorum. Sadece bu durumda ihtimal artıyor.

Doğum kontrol hapları: Özellikle ilk defa bu hastalığa yakalandıysan uzman bir doktor kontrolünden geçmeni tavsiye ederim. Eğer kullandığın doğum kontrol hapı varsa doktor tavsiyesiyle doğum kontrol hapını değiştirmeyi düşünmelisin.

• Yanlış beslenme: Yanlış bir beslenme tarzı vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi bizi hastalığın kollarına doğru sürükler.

Stres: Önemsiz gibi görünüyor olsa da aslında birçok hastalığın temelinde bu yatıyor. Stres vücut dengesini ciddi bir şekilde bozar. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıp vajinal mantarın oluşmasına neden olur.

Dar kıyafetler: Seksi görünmek için üzerine yapışan dar kıyafetler vajina bölgesinin terleyerek bakterilerin üremesine uygun bir ortamın oluşmasına yardım eder. Naylon iç çamaşırları da vajinal bölgenin terleyerek bakteri üremesine tetikleyen uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Naylon yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmeliyiz. Bunun yanında ıslak mayolar da mantar oluşumunu tetikler.

• Menopoz: Burada da etkili olan faktör meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Vücut senkronunun bozulması mantara davetiye çıkarır.

• Sperm ile uzunca bir süre temas: Vajina oldukça asidik bir ortamdır. Spermlerin vajinayla uzun süre temasıyla birlikte pH dengesi bozulur ve vajinanın yapısı dengesiz bir hal alır. Bu istemediğimiz bir durumdur.

Cinsel ilişki: Sperm ile temasla aynı konuymuş gibi gözükse de aslında değildir. Buradaki olay sende bulunan hastalığın önce partnerine daha sonra tekrardan sana geçmesidir. Yani bu şekilde hastalığın kuvvetini arttırmış oluyorsun.

Zayıflayan bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi vücudun kalkanıdır. Bu kalkan zayıflarsa vücudun bakterilere karşı savunmasız kalır. Özellikle HIV/AIDS gibi bir hastalık bağışıklık sistemini tamamen çökertir. Sistem çökerse mantarlar vücudu ele geçirir.

Aylık menstruasyon döngüsü: Hormonal dengenin bozulmasından dolayı…

Kişisel bakım ürünleri: Kokulu ped, tampon gibi maddelerin kullanılması bu materyallerdeki kimyasalların vajinanın dengesini bozmasına yol açar. Sık sık vajinal duş yapılması da hastalığa davetiye çıkarır. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajina içinde sürekli temizlik yapılırsa bir süre sonra pH dengeleri bozulmaya başlar.
 
Kısacası antibiyotik kullanımı ve doğum kontrol hapları başta olmak üzere birçok faktör vajinada kaşıntı oluşmasının nedenleri arasında yer alır. Yukarıda saydığımız maddelerin ortak özelliği ise vajinanın hormonel denge durumunu değiştiriyor olmasıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna