Hamile kalmak için ne yemeli
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Hamile kalmak için ne yemeli

Hamile kalmak için ne yemeli

   

Hamile kalmak için ne yemeli

Hamile kalmak isteyen kadınlar ne yediklerine önem vermelidir. Öyle ki, bazı yiyecekler hamile kalma olasılığını arttırır. Yapılan araştırmalar sonucunda folik asit gebelik için çok önemli olduğu tespit edilmiştir.

Folik asit nedir?
Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir.

Folik asitin içinde ne var?
Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir. Özellikle genetik şifremizin yapıtaşları olan DN yapımında görev alır.
 

İşte Hamile kalmak için yemeniz gerekenler

Yeşil yapraklı bitkiler - Yeşil yapraklı sebzeler folik asit bakımından zengindir. Folik asit kelimesinin anlamı 'yeşillik ve yaprak "demektir. Folik asit en çok ıspanağın içerisinde bulunmaktadır. Ispanakla birlikte, içeriğinde folik asit bulunan kara lahana de yiyebilirsiniz.

Mercimek - Hamile kalmak istiyorsanız, folik asit açısından zengin olan kuru baklagillerden mercimek de çok kullanmalısınız. 1 porsiyon mercimek bir günlük folik asit ihtiyacını karşılar. İçeriğinde demir olan mercimek listenin başında gelmelidir.

Portakal - Portakal'da da folik asit fazladır. Portakalın suyunu
da içebilirsiniz. Bir bardak portakal suyu günlük folik ihtiyacının yüzde 20'sini karşılar.

Zenginleştirilmiş Ekmek ve Tahıllar: Günümüzde paketlenmiş ekmeklerin bazıları folat bakımından zenginleştirilerek üretilmektedir. Hangi ekmeğin ne kadar folik asit içerdiğini ambalaj üzerinde bulunan (içindekiler) bölümünden öğrenebilirsiniz. Aynı şey kahvaltılık gevrekler için de geçerli.

Domates suyu - Bir bardak domates suyunda 20 mkq folik asit var. Sabahları güne domates suyu içerek de başlayabilirsiniz. Domates suyu yerine, taze domatesler hazırlanmış domates çorbası da folik asit anlamına geliyor.

Brokoli: 1 kase (4-5 adet) haşlanmış brokoli günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık 1/4"ünü karşılamaya yeter. Mineral bakımından çok zengin olması nedeniyle pek çok beslenme uzmanı tarafından “Süper Besin” olarak adlandırılan brokoli aynı zamanda çok iyi bir besin lifi ve C vitamini kaynağıdır.

Yumurta - Bir yumurtada yaklaşık 25 mkq miktarında folik asit var.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna