Nar Ağacın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Nar Ağacın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nar Ağacın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Nar Ağacın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nar Ağacın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “punica granatum” olup, ilk çıktığı yer Afrika"dır. Kırmızı güzel çiçekleri vardır. Nanegillerdendir. En çok kullanılan yeri nar kökünün kabuğudur. Çiçekleri kabız yapar, vücuda kuvvet verir. Suda kaynatılarak gargara halinde kullanılabilir. Kökünün kabuğunda birçok tesirli maddeler vardır ki, bunlar bağırsaklara musallat olan şeritleri düşürür. Çok kullanmak zararlıdır.

Ağacının kabukları mazı ile toz haline getirilir, içilmeye devam edilirse vücudu sıkar, firengi hastalığından kurtarır. Tatlı narın suyu içilirse sesi açar. Mideye ve ciğerlere kuvvet verir. Yemeğin üzerine yenirse, midenin bozulmasını önler. Ekşi nar, midenin hararetini alır, safrayı teskin eder, kusmayı önler, harareti giderir.

Safradan olan çarpıntıyı izale eder. Nar ağacının bulunduğu yerden, zehirli hayvanlar kaçarlar.Nar ağacının kabukları, arpa ve buğday ambarına konursa böcek düşmez. Evde tütsü yapılırsa haşereleri öldürür. Kuşlar haşerelerden korunmak için yuvalarına nar dalı koyarlar. Meyvesi bal ile macun yapılarak yenirse midenin iltihabını temizler. Yağmur suyu ile içilirse kalp çarpıntısına ve kan tükürmeye karşı iyi gelir, kalbi ferahlandırır. Kabuğu çok buruşturucudur. Nar kabuğunun dışı esmer içi sarıdır. Bağırsak kurtlarında kullanılır, tenyaya iyi gelir.

50 gram taze nar kabuğu 750 gram suda 500 gram kalıncaya kadar hafif ateşte kaynatmalı, sonra da süzüp yarımşar saat ara ile üç defa içmelidir. Tatlısı mideye kuvvet verir. Boğaza, göğüse, akciğere faydalıdır. Yemek üzerine çok iyidir. Ekşi nar mide yanmasına iyidir. Safrayı kusmayı önler, harareti önler.

Hadis-i şerifte, “Nar cennet habbelerini (tanelerini) hamil olan bir meyvedir. Narı içindeki sarı zarı ile yeyiniz. Zira bu zar ile yemek mideyi temizler ve dibagat eyler” buyurulmuştur.

6 gram nar çiçeği bir kaşık kitre ile yutulursa, bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir. Dişlere kuvvet verir. Damaktaki yaraları iyi eder. Rahim akıntısını keser. Müzmin iltihaplı yaralar üzerine konursa yaraları temizler ve iyileştirir. Sallanan dişlerin dibine konursa diş etlerini kuvvetlendirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna