Nanenin (mentha) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Nanenin (mentha) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Nanenin (mentha) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

   

Nanenin (mentha) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

İlmi adı “mentha”. Ballıbabagillerdendir. En tesirli maddesi nane ruhudur. Nane ruhu güzel kokulu, yakıcı lezzetli, suda az eriyen, ispirtoda tamamıyla eriyen bir mayidir. Nane ruhu mide ağrılarını ve bulantılan izale eder, kusmaları dindirir. Mide ve bağırsağı düzeltir. Bilhassa asabi mahiyette olan bulantı ve baş dönmelerine pek iyi gelir. 2-10 gram nane yaprağı suda kaynatılarak elde edilen ilâç bu hassaları haizdir.

İçerisine biraz da limon kabuğu konursa bulantı, ağrı ve ishal ile kendini gösteren ufak tefek hazım borusu hastalıklarında mükemmel bir ev ilâcı olur. Mentolü yine yüzde bir nisbetinde ispirto içinde eriterek kaynar suya döküp buğusunu koklamak suretiyle burun, boğaz ve göğüs nezlelerinde büyük faydalar görmek mümkündür. Yenildiğinde cimaya kuvvet verir. Karındaki soğulcanı düşürür. Suyunu sirke ile karıştırıp içseler kan tükürmeyi keser, hıçkırığı giderir, kusmayı önler, mideye kuvvet verir.

Yakı yapıldığında soğuk ve yelden olan baş ağrısını giderir. Kuduz köpeğin ısırdığı, akrebin soktuğu yere tuz ile yakı iyi gelir. Çiğnendiğinde diş ağrısını giderir. Haşlaması sinirleri tembih eder, baş ağrısını ve diş ağrısını teskin eder. Menthol denilen bir madde çıkarılır. Diş ağrılarını dindirmek için, 2 gram mentol ile 2 gram kâfur iyi karıştırılıp bundan birkaç damla bir pamuk üstüne döküp çürüğe koymalıdır.

Menthol, asit borikle (yüzde bir) karıştırılarak nezlede enfiye gibi çekilir ve yine 10 gram ispirto içine 1 gram menthol konarak nezle, boğaz ağrıları, ses kesikliğinde bundan bir kahve kaşığı bir litre suya konarak buğu yapılır. Suyundan 15 gram içilmeye devam edilirse terlemeyi keser. Fitil yapılarak cinsi münasebetten önce rahime konursa gebe kalmayı önler. Nane suyuna az miktarda sirke ilâve edilerek içilirse iç kanamaları keser. Baş ağrılarında lapası alına konursa ağrıyı keser.

Arpa unu ile lapa yapılırsa daha tesirli olur. Dil peltekliği ve kekemeliğe karşı ezilerek dile masaj yapılırsa çok iyi gelir. Kadınların sütten şişen memeleri üzerine lapası konursa şişliğini indirir. Nane mideye kuvvet verir ve kızdınr. Hazım ettirir, hıçkmğı keser, sarılığı giderir. 75 gram nane temizlenerek 100 gram bal şerbetinin içine bırakılır ve sonra inbekte kaynatılarak nane ruhu elde edilir, elde  edilen bu ruhtan yarımşar fincan içilirse, mide soğuklamasını ve vücuttaki yelleri giderir. Mideyi ve dimağı kuvvetlendirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna