Mersin Ağacının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Mersin Ağacının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mersin Ağacının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Mersin Ağacının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mersin Ağacının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “myrtus” olup, mersingillerdendir. Mersin ağacı uzun dallı ve ince uzun yapraklı, daima yeşil kalan 1-1,5 metre yüksekliğinde bir ağaçtır. Mersin ağacının kabuklarının haşlamasından hasıl olan buğu ile tütsü yapılırsa yarım baş ağrısını keser.

Mersin çiçek ve nebatlarından yapılan mersin suyu, yüz güzelliğini elde etmek için kullanılırdı. Nezle hallerinde, bronşitlere ve sidik torbasında hasıl olan iltihaplara iyi gelir. Mersin ağacı eskiden belsoğukluğunda çok kullanılan bir ağaçtı.

Bilhassa nefes borularında ve akciğerde meydana gelen fena kokulu, cerahatli iltihaplarda çok işe yaramış olduğu muhakkaktır. Mersin ağacını uzun müddet sirkede bırakarak, bundan yapılan hülâsalar su içinde damla ile alınmak suretiyle kullanılır. Yapraklan suda çay gibi haşlayarak da kullanılabilir.

Mersin ağacının yapraklarının suyu çıkanlarak vücuda sürülürse ter kokusunu güzelleştirir. Saçlara sürülürse siyahlatır, dökülmesini önler. Tohumları kaynatılıp, elde edilen mayi ile gargara yapılırsa dişlerin çürümesini önler. Mersin ağacının yaprakları kaynatılır, elde edilen su ile felç inen, titreyen, uyuşan azalar bol bol yıkanır. Yaprakları kaynatılarak içilir.

Zeytinyağı ile kaynatılarak yağı elde edilir. Suyu içilirse âmeli keser, kumlan düşürür, lapası yapılıp makada koyulursa, basuru zayıflatır. Makat, rahim çıkmalanna iyi gelir. Suyu bala karıştırılıp, içilirse kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıyı giderir. Meyveleri bal ile macun gibi yapılır, yutulursa öksürüğü keser. Yağı felçte, aza titremelerinde ve uyuşuklukta sürülürse faydalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna