Menekşe (Menekşenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Menekşe (Menekşenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Menekşe (Menekşenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Menekşe (Menekşenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Menekşenin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanılır?

Menekşegillerden olup, ilmi adı “viola”dır. Kısa saplarından uzun muhtelif dallar çıkan, yeşil dantel yapraklı, beyaz, sarı, mavi renkli bir ilkbahar çiçeğidir. Menekşe vücudu terletmek ve idrarı söktürmek suretiyle kanın temizlenmesine, zehirlerin bedenden atılmasına yardım eder. Bu suretle birçok deri hastalıklarında faydalıdır.

Romatizma ve nikris hastalıklarına çok iyi gelen bir ilâçtır. 50 gram menekşe bir litre suda çay gibi haşlanarak hazırlanır.

Ve bundan günde birkaç fincan içilirse menekşenin bütün şifalı hassalarından faydalanmak mümkün olur. Nezlelerde 15 gram menekşe yaprağı bir litre suda haşlanarak çay gibi içilir. Gene bu haşlamaya biraz şurup veya bal katılarak tatlandırılıp çocukların kabızlıklarında içilir.

Yabani menekşe kırlarda, tarlalarda kendiliğinden yetişir. Cilt hastalıklarında musaffi olarak ve sıracalı çocukları kuvvetlendirmek için haşlaması ve şurubu kullanılır. 70 gram yabani menekşenin bir litre suda yarım saat haşlamasını yaparak süzdükten sonra 1800 gram şeker ilâvesiyle şurup haline getirilir.

Günde üç-dört kaşık içilir. Yaraların tedavisi için yabani menekşenin taze yaprakları ezilerek kaynatılır ve yara bere üzerine konularak, yaraların iz bırakmadan iyileşmesini sağlar. Baş ağrısını koklamak suretiyle izale eder.

Şerbeti zatülcenp hastalığına ve zatürreye ve böbrek ağrılarına, kuru öksürüğe iyidir. Fakat mideyi gevşetir. Mide hararetini giderir, göğsü yumuşatır. Midede olan safrayı giderir. Vereme, göğüs, mide, ciğer, dalak, böbrek, mesane ağrılarına iyi gelir.Safrayı çıkarır, kusmayı önler, ateşi keser, kalbe kuvvet verir.

Arpa unu ile lapa yapılıp şişlik üzerine konursa şişliği giderir. Koklanırsa veya lapası başa konursa baş ağrısını teskin eder. Yağı uyuz veya egzamaya sürülürse iyi gelir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna