Limon (Limonun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Limon (Limonun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon (Limonun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Limonun Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “citrus limonium” olup, turunçgillerdendir. Limon çiçekleri iç tarafı beyaz, dış tarafları kırmızı ve gayet güzel kokuludur. Vücuda ferahlık verir ve kanı temizler. Romatizma ağrılarına gayet iyi gelir.

Limonda mikropları öldürmek, bulantıları izale etmek ve ishali kesmek hassaları vardır. Limon mikroplan öldürür. İdrarı söktürüp, vücudu zehirlerin tesirinden kurtarır. İster sağlam, ister hasta olsun bütün insanların beslenmesinde pek büyük faydaları vardır.

Büyüme çağında olan insanlar limondan pek ziyade istifade ederler. Gıda azlığından ileri gelen vitaminsizlik hastalıklarında limon derhal şifa verir.

Limon suyu ile yapılacak olan gargara boğazda bademcikler üzerinde hasıl olan iltihapları iyi eder. Mideye kuvvet verir, yemeği hazmettirir. Ağız kokusunu giderir. Temreye sürseler giderir. Balgamı söktürür. Çiçeği, soğuktan olan nezleyi giderir. Tıkanıklıkları açar.

Baş ağnsı, baş dönmesi ve göz kararmasını giderir. Sevdadan olan yürek oynamasını giderir. Sıtmalılara limon yedirtmek gayet iyidir. Kabukları veya çekirdekleri zehirlenmelere karşı iyidir. Limon, kurutularak dövülür, bir o kadar da şeker ilâve edilir, birer kaşık yutulursa; baş dönmesini, ağız kokusunu ve damar tıkanıklığını giderir.

Kabukları, yaprakları ve çiçeklerinden alınarak bal ile macun yapılır, birer kaşık yutulursa kalbi ve ruhu ferahlandırır. Limon suyu ile cevherler silinirse parlar. Limon kabuklarının haşlama veya kaynaması içildiğinde kuvvet verir. Limon suyu boğaz yaralarında, yaraların üzerine tuz ile beraber sürülür, biraz yakarsa da faydası çoktur.

Romatizmada birinci gün bir adet yemek ve yirmi beş gün her gün birer limon fazlalaştırmak üzere 25. gün 25 limon yemeli ve yine aynı minval üzere her gün azaltmak suretiyle, 25. gün bir limona inmeli. Limon suyu aynı miktarda portakal suyu ile karıştırılıp, içine biraz gliserin koyup halledilerek, yüze sürülürse güneş yanıklarına çok iyi gelir. Limon kolonyası hasta kolonyasıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna