Lahana (Lahananın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Lahana (Lahananın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lahana (Lahananın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Lahana (Lahananın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lahananın Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “brassica oleracea” olup, turpgillerdendir. Birçok çeşitleri varsa da en çok beğenileni “Beyaz Lahana”dır. Hele göbekli lahanalar pek makbul sayılır. Bir de kırmızı lahana vardır. En ziyade kışın yenen sebzeler arasındadır.

Vücuda kuvvet verir. En çok C vitaminini ihtiva eder. Kırmızı lahana sarılık ve safrakesesi için iyidir. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir.

Meniyi çoğaltır, cimaya iştah getirir. Müzmin öksürüğü giderir, ishal yapar. Münasip şerbetlerle karıştırılıp, yılan sokan insana içirilirse faydası görülür. Suyu buruna çekilse burnun rutubetini alır. Çiğ yaprağı sirke ile yenilse tıkanıklığı giderir. Tohumu bal ile macun yapılsa şehveti tahrik eder. Siyatik ve mafsal ağrılarına karşı arpa unu ile lapa yapılarak sıcak sıcak bağlanırsa iyi eder.

Yaraların ve şişliklerin tedavisinde faydaları çoktur. Yanıklara yumurta akı ile merhem yapılıp sürülürse iyi gelir. Suyu buruna çekilirse baştaki hastalıklar temizlenir. Yenirse göz zafiyetine karşı iyidir.

Suyu üzüm hoşafı ile içilirse sanlığa ve dalak şişkinliğine karşı faydalıdır. İdrar söktürür ve kadınların aybaşı faaliyetlerine karşı faydalı olur. Acı bakla suyu ile içilirse bağırsaklardaki kurtların dökülmesini sağlar.

Lahananın suyu alınıp yarısı kalıncaya kadar kaynatılır, sonra şeker ilâvesiyle reçel haline getirilir ve bu reçelden birer parça günlükle yutulursa soğuktan olan öksürüğe, göğüse, ses kısıldığına, balgama karşı faydalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna